statystyki

Elastyczna praca w żegludze śródlądowej

autor: Łukasz Guza20.04.2017, 17:00
Zwykły czas pracy na statku ma wynosić osiem godzin na dobę i 40 w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (48 godzin z nadgodzinami)

Zwykły czas pracy na statku ma wynosić osiem godzin na dobę i 40 w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (48 godzin z nadgodzinami)źródło: ShutterStock

 Maksymalnie 14 godzin w ciągu doby (wraz z nadgodzinami) będzie mógł przepracować zatrudniony na statku żeglugi śródlądowej. Tygodniowy limit wyniesie 84 godziny. Tak wynika z ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm. Ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu (teraz prace nad nią rozpocznie Senat).

Nowa ustawa dostosowuje krajowe przepisy do dyrektywy Rady 2014/112/UE z 19 grudnia 2014 r. (Dz.Urz. UE L 367/86). Przewiduje, że czasem pracy jest okres, w którym pracownik na polecenie zatrudniającego wykonuje obowiązki na statku żeglugi śródlądowej. Wlicza się do niego jednak także czas pozostawania w gotowości do wykonywania pracy na statku. Zatrudnionemu będzie więc przysługiwać prawo do wynagrodzenia np. za czas postoju w związku z nieplanowanymi naprawami lub remontami jednostki. To rozwiązanie korzystniejsze niż te przewidziane w kodeksie pracy (zwykły dyżur pracowniczy – co do zasady – nie jest wliczany do czasu pracy).

– To zrozumiałe, że np. za czas opóźnienia w załadunku pracownikowi pełniącemu wówczas wartę należy się wynagrodzenie. Dobrze, że przepisy nie traktują całego czasu przebywania na statku jako czasu pracy. Armatorzy obawiali się takiego rozwiązania – tłumaczy Paweł Moczulski z firmy Navigar zajmującej się wodnym transportem śródlądowym.

Ustawa przewiduje także wiele rozwiązań korzystnych dla zatrudniających. Zwykły czas pracy na statku ma wynosić osiem godzin na dobę i 40 w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (48 godzin z nadgodzinami). Trzeba go będzie jednak rozliczać w 12-miesięcznym okresie, co daje pracodawcy dużą swobodę w dostosowywaniu okresów wykonywania obowiązków do potrzeb firmy. Z jego punktu widzenia istotne jest to, aby w każdym tygodniu rocznego okresu zatrudniony nie pracował średnio dłużej niż 48 godzin. Oczywiście maksymalny wymiar czasu pracy w poszczególne dni lub tygodnie może być wyższy.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane