statystyki

Czy można ukarać pracownika samorządowego za spóźnienie?

autor: AR25.01.2017, 18:00
czas, zegar

Za spóźnienie nie może być jednak pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.źródło: ShutterStock

Sekretarz miasta ma kłopot z kilkoma urzędnikami, którzy notorycznie spóźniają się do pracy. Zanim jednak zdecyduje się na ich zwolnienie, chciałby przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne. Czy w przepisach o pracownikach samorządowych jest dopuszczona taka procedura?

Nie. Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 902) nie zawiera regulacji dotyczących katalogu kar i samego trybu postępowania dyscyplinarnego. Ustawa ta składa się jedynie z 66 artykułów i co za tym idzie, nie normuje kompleksowo zagadnień pracowniczych w samorządzie. Dlatego też urzędnik, który spóźnił się do pracy czy w inny sposób złamał przepisy zakładowego czy powszechnego prawa pracy, nie może być poddany postępowaniu przed komisją dyscyplinarną urzędu, jak ma to miejsce w administracji rządowej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kadr(2017-01-26 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo pomocny będzie dobry regulamin pracy z uszczegółowieniem przepisów kodeksu pracy. Jeśli nie pomagają rozmowy dyscyplinujące skuteczne bywa potrącanie wynagrodzenia za niedopracowany, obowiązujący każdego pracownika czas pracy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane