statystyki

Reorganizacja to nie okazja do wymiany kadry kierowniczej

22.12.2016, 08:04; Aktualizacja: 22.12.2016, 08:06

W uchwalonych w ostatnich tygodniach ustawach przynajmniej kilkukrotnie zdecydowano się na skorzystanie z możliwości wygaszenia stosunku pracy urzędnikom ważnych dla państwa instytucji. Mechanizm ten należy jednak stosować ostrożnie.

W grudniu ogłoszone zostały teksty: ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, wyspecjalizowanej administracji rządowej oraz Przepisy wprowadzające tę ustawę (Dz.U. poz. 1947 i 1948).

Zgodnie z art. 167 ust. 7 przepisów wprowadzających dyrektor izby administracji skarbowej składa funkcjonariuszom w terminie do 31 maja 2017 r. pisemną propozycję nowych warunków zatrudnienia albo pełnienia służby, która uwzględnia posiadane przez nich kwalifikacje i przebieg dotychczasowej pracy lub służby, a także miejsce zamieszkania. Jeżeli pracownik bądź funkcjonariusz celny nie otrzyma do tego czasu propozycji, jego stosunek pracy wygaśnie z mocy prawa 31 sierpnia 2017 r.

Podobny mechanizm ustawodawca zastosował w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego uchwalonej 13 grudnia 2016 r. (Dz.U. poz. 2074). Zgodnie z jej art. 13 pracownicy likwidowanego Biura TK zachowują uprawnienia i wykonują obowiązki pracownicze na dotychczasowych warunkach do 31 grudnia 2017 r., a jeżeli przyjmą nowe warunki – na dalszy okres. Natomiast stosunki pracy osób, którym nowych warunków pracodawca nie zaproponuje, wygasają z końcem roku.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane