statystyki

Dyrektor z powołania odwołany niesłusznie nie wróci do pracy

autor: Artur Radwan09.08.2017, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Zdaniem SN rada ma prawo odmówić rozwiązania stosunku pracy z radnym, nawet jeśli był on zatrudniony na podstawie powołanie.źródło: ShutterStock

Urzędnikowi zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy z powołania, będącemu jednocześnie członkiem rady powiatu, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Co do zasady może się domagać odszkodowania, jeśli zwolnienie było nieuzasadnione, a rada nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna został powołany na stanowisko dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych 20 marca 2008 r. W wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie, został wybrany radnym powiatu. W trakcie sprawowania funkcji dyrektora brał udział w delegacjach i wyjazdach służbowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, podczas których zajmował się promocją. Prezes agencji w maju 2014 r. zwolnił urzędnika dyscyplinarnie. Jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazano ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, polegające na niedochowaniu obowiązku lojalności wobec pracodawcy oraz obowiązku dbania o dobro zakładu pracy. Rada Powiatu nie wyraziła zgody na rozwiązanie przez prezesa stosunku pracy z dyrektorem. Argumentowano, że przyczyny podane we wniosku o zwolnienie nie stanowią przesłanek przemawiających za jego uwzględnieniem. Prezes zdecydował się jednak na natychmiastowe zwolnienie urzędnika, który odwołał się do sądu I instancji.

Ten orzekł, że agencja naruszyła wymogi formalne dotyczące rozwiązywania umów, albowiem winna była uzyskać zgodę rady powiatu na zwolnienie urzędnika, który pełnił funkcję radnego. W efekcie sąd I instancji przywrócił pracownika na stanowisko kierownicze.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj