Spółką kapitałową jest spółka prawa handlowego, która ma kapitał zakładowy, osobowość prawną i własny majątek odrębny od majątku osobistego wspólników bądź akcjonariuszy. Może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Za swoje zobowiązania spółka ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem.

Natomiast jej wspólnicy określani są mianem udziałowców ( w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) lub akcjonariuszy ( w spółce akcyjnej). Wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania.

W Polsce funkcjonują dwa rodzaje spółek kapitałowych : z ograniczoną odpowiedzialnością ( określana jako z o.o.) oraz akcyjna. W obrocie gospodarczym występuje też spółka z o.o. w organizacji i spółka akcyjna w organizacji. Dopiero z chwilą wpisu do rejestru uzyskują one osobowość prawną i stają się spółką z ograniczoną odpowiedzialności albo spółką akcyjną.

Spółkę zoo może utworzyć jedna lub kilka osób. Kapitał zakładowy wynosi 5 tysięcy zł i dzieli się na udziały o wartości nominalnej nie niższej niż 50 zł. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej tej wartości. Wspólnicy mają równe prawa i obowiązki. Natomiast przyznanie wspólnikowi udziałów uprzywilejowanych musi określać umowa spółki.

Z kolei spółkę akcyjną powinna zawiązać jedna lub więcej osób Tą osobą nie może być jednak jednoosobowa spółka zoo. Spółka posiada kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 100 tysięcy złotych, a wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz. Akcje nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej.

Podstawa prawna:

art. 151 -315 ustawy z 15 września 2000r Kodeks spółek handlowych , Dz. U nr 94, poz. 1037 późn. zm.