statystyki

TVP wpuści Telewizję Trwam na pierwszy multipleks. Stopklatka będzie musiała poczekać?

autor: Piotr Dziubak22.01.2014, 07:05; Aktualizacja: 22.01.2014, 10:13
Kanały dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej

Kanały dostępne w naziemnej telewizji cyfrowejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Stopklatka TV i Telewizja Trwam chcą 15 lutego zacząć nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. TVP: Wpuścimy tylko TV Trwam.

Reklama


Reklama


Nie kończą się spory dotyczące uruchomienia nowych kanałów na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wprawdzie TVP porozumiała się z Fundacją Lux Veritatis i zamierza 15 lutego uwolnić na rzecz TV Trwam jedno z trzech miejsc na MUX-1, ale nie zgadza się, aby w tym samym czasie pojawił się tam nowy kanał filmowy Stopklatka TV.

– Fundacja Lux Veritatis zgłosiła potrzeby już dawno. Stopklatka TV uczyniła to dopiero w połowie stycznia tego roku. Ponadto przedstawiciele tego kanału nie stawili się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej na spotkaniu, na którym dyskutowaliśmy o wcześniejszym uwolnieniu miejsc na MUX-1 – mówi Juliusz Braun, prezes TVP. Dlatego publiczny nadawca na razie jest skłonny zwolnić tylko jedno miejsce na multipleksie. Zgodnie z decyzją rezerwacyjną TVP ma prawo nadawać na MUX-1 do 27 kwietnia 2014 r. Po tym terminie musi przenieść programy TVP 1 HD oraz TVP Info na dedykowany dla niej MUX-3. Prezes Braun deklaruje, że jeśli Stopklatka TV zwróci się do UKE z wnioskiem o zgodę na wcześniejsze nadawanie, TVP jest skłonna na to przystać, ale nie w każdym terminie. Najwcześniej byłoby to możliwe w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

Stopklatka TV nie składa broni. – Walczymy, by TVP wpuściła nas na MUX-1 15 lutego. Każdy miesiąc opóźnienia to dla nas 2 mln zł straty – ocenia Bogdan Kisielewski, członek zarządu spółki Kino Polska, która wspólnie z Agorą uruchamia nowy kanał filmowy. Dodaje, że jeszcze we wtorek będzie o tym rozmawiał z przedstawicielami UKE.

Czy UKE przychyli się do wniosku Stopklatki i w tej samej decyzji rezerwacyjnej nakaże TVP zwolnienie dwóch miejsc na MUX-1? To mało prawdopodobne, bo taką decyzję mogłaby zaskarżyć TVP (czego nie wyklucza prezes Braun), a wtedy procedura odwoławcza trwałaby wiele miesięcy, a nawet lat. Po drugie, w obronie TV Trwam do UKE wysłało skargi obywatelskie prawie 100 tys. osób. Stopklatka nie ma takiego poparcia. Po trzecie, nie jest jeszcze gotowy program edukacyjny Fokus TV, który ma zająć ostatnie wolne miejsce. Po przeniesieniu na MUX-3 TVP 1 HD zostałby jeden wolny kanał, za który ktoś by musiał zapłacić nadającemu sygnał Emitelowi i UKE.

TVP wychodząc z MUX-1, musiałaby zrezygnować z nadawania części programów. Na trzecim multipleksie mieści się osiem programów nadawanych w standardowej rozdzielczości. TVP chce jednak, by widzowie mieli dostęp do głównych programów TVP 1 i TVP 2 w wersji HD. W ten sposób zagospodaruje cztery kanały. Pozostałe zajmą: TVP Info, programy regionalne, TVP Kultura i TVP Historia. Od 15 lutego nie będzie miejsca dla TVP Polonia i TVP Rozrywka. Spółka próbuje temu zaradzić, testując technologię pozwalającą na większą kompresję sygnału.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego TVP nie śpieszy się z opuszczeniem MUX-1. – Stopklatka i Fokus TV sięgną w tym roku po ok. 2 proc. udziału w czasie oglądania TV, a powalczą o nie z obecnymi już na multipleksach kanałami. W segmencie bezpłatnej telewizji zaostrzy się więc walka konkurencyjna, a od profilu nowych kanałów będzie zależało, komu zabiorą widzów i pieniądze z reklam – mówi Joanna Nowakowska z agencji reklamy obsługującej programy tematyczne. Dodaje, że TV Trwam, niezależnie od wyników oglądalności, raczej nie zmieni układu sił na rynku reklamowym. – Od lat stroni on od tak mocno sprofilowanych światopoglądowo mediów – podkreśla Nowakowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • andrzej(2014-01-30 18:28) Odpowiedz 00

  tv republikę nie dadzą na telewizji naziemnej jak się nawet nie starała nie startowała w konkursie jak trwam

 • beta(2014-01-25 15:54) Odpowiedz 00

  zapewne wzrośnie abonament jeszcze prosimy o TV Republika z góry dziękujemy

 • Gogol(2014-01-25 22:07) Odpowiedz 00

  Dopóki nie zobacze TV Trwam nie uwierze. TV Trwam sprawdzona nadaje od 10lat, Republica zobaczymy w jakim kierunku podąży, bo niektóre programy są karygodne, jak jest jakis lewicowiec zaproszony zamiast go chlastać argumentami, to sobie gaworzą jak niby nic (byle nie drażnic komucha) ... a niekumaci ludzie zaczną na takiego głosowac bo był w TVRepublice i całkiem niezle się prezentował.

 • Sokół(2014-01-23 16:43) Odpowiedz 00

  A tu pisze że do uke bylo 100 tys skarg obywatelskich jak protestujących w obronie tv trwam bylo 200 tys . Celowy zabieg gazety prawnej ze nie dopisała jednego "0"

 • amiga(2014-01-23 16:52) Odpowiedz 00

  Nareszcie prawda bedzie dostępna. Ale mam pytanie: dlaczego takie ograniczenia w dostępności do emisji programów w systemie cyfrowym? Przecież przy likwidacji tv analogowej wmawiało się nam, że przy cyfrowym systemie nadawania będzie prawie nieograniczona ilość kanałów i usług z nich świadczonych.

 • wytrwaly(2014-01-22 08:46) Odpowiedz 00

  dziękuje TVP za ogromna laskę okazana mnie telewidzowi Trwam

 • Stefan(2014-01-22 10:37) Odpowiedz 00

  Jeżeli obecnie Grupa Trzymająca Władzę, boi się Telewizji Trwam, to niech pozwoli wejść na Multipleks Telewizji Republika - konkurenta, który odbierze część widzów Telewizji Trwam

 • WYTRWAŁY(2014-01-22 10:44) Odpowiedz 00

  KTO ZWRÓCI TV TRWAM WNIESIONE OPŁATY ??? NIE MA MIEJSCA, A ZMUSZA SIĘ DP PŁACENIA.
  ZA TO ODPOWIADAJĄ KONKRETNE OSOBY !!!

 • Tadeusz(2014-01-22 11:26) Odpowiedz 00

  W przeciwieństwie do autora nie kręci mnie Stopklatka TV, bo niby co może nam wyświetlić Agora ? POkłosie albo inne paszkwile na Polskę ?

 • Patologia Obywatelska(2014-01-22 12:14) Odpowiedz 00

  Dziękujemy łaskawcy

 • Polaczek-szaraczek(2014-01-22 18:19) Odpowiedz 00

  No nareszcie. Teraz czekamy na TV Republika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama