Relacja z IV Ostrowskiego Forum Rozwoju

25-26 września w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się doroczne Ostrowskie Forum Rozwoju. Spotkanie gospodarcze samorządu, biznesu, instytucji i organizacji różnych sektorów, w tym roku zostało rozszerzone o Forum Młodzieżowe, podczas którego podjęta została tematyka perspektyw rozwoju osobistego oraz oferta Ostrowi jako miasta dobrego na przyszłość.

Zainicjowane przed czterema laty Ostrowskie Forum Rozwoju skupia się na wykorzystywaniu potencjału lokalizacyjnego miasta i jego dogodnego skomunikowania. Dyskusja dotyczy poszczególnych działań i obszarów, związanych z ofertą inwestycyjną, kierunkami rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, jego rewitalizacji i atrakcyjności dla biznesu i mieszkańców.

W tym roku wątkiem przewodnim była współodpowiedzialność za miasto, w którym się żyje, pracuje, inwestuje i którym się zarządza, w każdym aspekcie zrównoważonego rozwoju. Odnosi się to zatem zarówno do mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, jak i władz samorządowych i innych instytucji. Szczególna rola w tym zakresie także młodzieży Ostrowi Mazowieckiej, stąd też drugi dzień tegorocznego Forum skierowany został do niej. Celem spotkania było wskazanie czynników motywujących młodzież do pracy oraz inspirowanie do działania i rozwoju od najmłodszych lat.

Pierwszy dzień Forum rozpoczął się od wystąpień gości specjalnych – Lechosława Chaleckiego ze Szkoły Inspiracji, trenera biznesu oraz dra inż. arch. Marka Zagroby z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członka Stowarzyszenia Architektów Polskich. Panowie odnosili się do takich kwestii, jak współodpowiedzialność za miasto i kooperacja wszystkich grup społecznych i samorządu, który powinien przyjmować rolę naturalnego lidera realizacji kluczowych przedsięwzięć i inicjatyw. M. Zagroba podkreślał także ważną funkcję, jaką pełni przestrzeń wspólna miasta, która powinna być systematycznie uatrakcyjniana, rewitalizowana i oddawana na cele integracji mieszkańców.

Kluczowym punktem pierwszego dnia Forum był panel dyskusyjny z udziałem Jerzego Bauera, Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej, Macieja Formanowicza, Prezesa Fabryk Mebli „FORTE” S.A. – największego przedsiębiorstwa i pracodawcy w mieście i regionie, Bartosza Kublika, Prezesa Banku Spółdzielczego w Ostrowi – najstarszej instytucji bankowej w mieście i jednej z najstarszych w Polsce (w tym roku 120-lecie), Marcina Maliszewskiego, współwłaściciela spółki Green Electricity, zajmującej się m.in. wynajmem miejskich skuterów elektrycznych, które od tego roku dostępne są również na terenie powiatu ostrowskiego, a która wpisuje się w bardzo nośne obecnie hasła, jak zrównoważony transport miejski, sharing economy i elektormobilność oraz przedstawiciela trzeciego sektora – Pawła Skarpetowskiego, Prezesa Akademii Piłkarskiej w Ostrowi Mazowieckiej, która jako organizacja pozarządowa silnie stawia na współpracę ze społecznością, samorządem, przedsiębiorcami i innymi organizacjami.

Definiując współodpowiedzialność za miejsce w odniesieniu do reprezentowanych przez siebie podmiotów, paneliści zgodnie zwrócili uwagę na swoją odpowiedzialność pozabiznesową, a także konieczność nieustannej kooperacji wszystkich sektorów, zwracając jednocześnie uwagę na rosnącą rolę oddolnych inicjatyw społecznych, wynikających z zaspokojenia bezpośrednich potrzeb i zaangażowania się mieszkańców w ich realizację. Przykładem tego typu działań może być udział mieszańców w budżecie obywatelskim.

Tegoroczne Forum było pierwszym, na którym rozmawiano nie tylko o tym, co miasto i przedsiębiorcy mogą zaoferować mieszkańcom, ale też o zaangażowaniu lokalnej społeczności we współdecydowanie o swoim miejscu zamieszkania i o sposobach na zwiększanie tego zaangażowania.

Jacek Majewski

Organizatorem IV Ostrowskiego Forum Rozwoju było Miasto Ostrów Mazowiecka,
a współorganizatorami Fabryki Mebli „FORTE” S.A. oraz Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Forum Biznesu było partnerem merytorycznym i patronem medialnym wydarzenia.
Więcej na: www.ForumBiznesu.pl