Indywidualne konta emerytalne pozwalają odłożyć dużo więcej niż zwykłe lokaty.
Odkładanie na własną rękę na emeryturę jest konieczne – jeśli chcemy godnie żyć po zakończeniu aktywności zawodowej, musimy uskładać co najmniej 200 tys. zł. Bardzo ważnym pytaniem jest: w jaki sposób to zrobić? Lokata bankowa nie jest bowiem najlepszym rozwiązaniem, choć na pierwszy rzut oka się tak wydaje. Przy każdym naliczeniu odsetek pobierane jest jednak 19 proc. podatku od zysków kapitałowych.
Tymczasem istnieją rozwiązania, które pozwalają uniknąć tego przykrego podatkowego obowiązku i sprawią, że nasze emerytalne oszczędności będą przyrastać w szybszym tempie, a na koniec okresu oszczędzania na naszym koncie będzie się znajdować znacząco większa suma, niż gdybyśmy regularnie odprowadzali podatek do fiskusa.
Tym rozwiązaniem jest indywidualne konto emerytalne (IKE). – To produkt dla wszystkich, którzy troszczą się o swoją przyszłość na emeryturze i jednocześnie cenią proste, a zarazem atrakcyjnie oprocentowane produkty finansowe. Na tego rodzaju koncie co roku można odłożyć równowartość aż trzech średnich pensji krajowych. W 2012 roku to ponad 10 tys. zł. Zyski z tych środków zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych, o ile wypłacimy je sobie dopiero po przejściu na emeryturę – mówi Norbert Duczkowski, dyrektor biura produktów inwestycyjnych Getin Banku.
Porównanie efektów regularnego oszczędzania na przestrzeni 10 lat / DGP
To oznacza, że aby skorzystać z ulgi podatkowej od zysków wypracowanych przez środki zgromadzone na IKE, pieniądze będziemy mogli sobie wypłacić dopiero po 60. roku życia (w wyjątkowych przypadkach, gdy uprawnienie do emerytury zostanie nabyte wcześniej – po 55 roku życia). To oczywiście stan obecny. Po zmianach w systemie emerytalnym, stanie się to odpowiednio później.
Dodatkowym warunkiem wypłaty z IKE bez podatku jest dokonanie wpłat na konto co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę. – Dla większości osób okaże się to jednak zaletą, a nie wadą: taka konstrukcja produktu pomoże bowiem uchronić oszczędności przed pokusą przeznaczenia ich na konsumpcję. Praktyka pokazuje, że zdarza się to bardzo często – przekonuje Duczkowski.
Niektóre IKE dostępne w bankach mają gwarantowane przez dość długi okres (np. 10 lat) oprocentowanie odpowiadające zyskowi z innych produktów bankowych z roczną kapitalizacją odsetek 8 proc. w skali roku.
Jaką przewagę mają indywidualne konta emerytalne nad tradycyjnymi produktami bankowymi w kontekście oszczędzania na emeryturę? Dzięki temu, że zyski wypracowane przez środki gromadzone na IKE są nieopodatkowane, to – przykładowo – ich oprocentowanie w wysokości 5,27 proc. w skali roku w okresie pięciu lat odpowiada zyskowi z tradycyjnej lokaty bankowej oprocentowanej na 6,51 proc. w skali roku.
Kolejny przykład: jeśli środki zgromadzone na bankowym indywidualnym koncie emerytalnym będą przyrastać o 6,48 proc. w skali roku przez 10 lat, to końcowy zysk będzie odpowiadał temu, który byłby wypracowany przez lokatę bankową oprocentowaną w skali roku na 8 proc. To wyraźnie pokazuje, jak dużą przewagę ma oszczędzanie z ulgą emerytalną, którą oferują IKE.

Paweł Sowiński