statystyki

Emerytury: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn już od 2016 roku?

autor: Patryk Słowik02.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:32
Wiekowe zawirowania

Wiekowe zawirowaniaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent złożył projekt ustawy mającej na celu poprawę sytuacji osób przechodzących na emeryturę. Ma wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

reklama


reklama


Projekt, który wpłynął do Sejmu, jest bliźniaczy do tego, który prezydent przekazał parlamentowi poprzedniej kadencji. Streścić można go w kilku słowach: reforma emerytalna z 2012 r. wydłużająca wiek emerytalny do 67 lat ląduje w koszu. Przepisy, które zostały zmienione, są przywracane do stanu poprzedniego, czyli określającego moment prawa dla uzyskania świadczenia na 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Przy czym dla tych, którzy przeszli na emeryturę w czasie obowiązywania nowych regulacji – czyli obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. – nic się nie zmieni.

– Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza Polski nie uzasadnia podwyższenia podstawowego wieku emerytalnego – stwierdza wprost prezydent Andrzej Duda. Dodaje, że wyższy próg wiekowy dla emerytów ma sens tylko wówczas, gdy jednocześnie wydłuża się okres aktywności zawodowej ubezpieczonych. Tak jednak w przypadku osób starszych się nie stało.

– Dzieje się wręcz odwrotnie. Liczba starszych bezrobotnych w ostatnich latach wzrosła – dodaje w uzasadnieniu projektu.

Za szybko

Niektórzy eksperci są jednak rozczarowani dokumentem, który wpłynął do Sejmu. Profesor Leokadia Oręziak, specjalistka w dziedzinie ubezpieczeń społecznych ze Szkoły Głównej Handlowej, zwraca uwagę na to, że prezentowane wyliczenia obciążeń dla budżetu państwa – mają wynieść 40 mln za lata 2016–2019 – są więcej niż lakoniczne. Przy czym zaznacza, że jest to regułą w odniesieniu do wszelkich propozycji korekt w systemie emerytalnym. – A tak duże zmiany należy przeprowadzać, opierając się na dokładnych danych ekonomicznych, nie zaś orientacyjnych szacunkach, na dodatek często dokonywanych przez polityków, a nie specjalistów – dodaje prof. Leokadia Oręziak.

Prezydent Andrzej Duda chce jednak, aby obniżenie wieku emerytalnego nastąpiło możliwie najszybciej.

– Podkreślenia wymaga, że zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z najistotniejszych kwestii społecznych, mającą fundamentalne znaczenie dla ogółu obywateli. Dlatego zmiany w systemie emerytalnym prezydent RP pierwotnie zamierzał poddać ocenie obywateli w referendum ogólnokrajowym. Na przeprowadzenie takiego referendum nie wyraził jednak zgody Senat – czytamy w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu. Teraz już postulat zapytania o zdanie obywateli się nie pojawia. Sprawa nabrała gigantycznego przyspieszenia. Projekt, który trafił do parlamentu 30 listopada 2015 r., ma być już obowiązującą ustawą od 1 stycznia przyszłego roku. I wszystko skazuje na to, że tak się stanie.

– Lepszą datą dla tej ustawy byłby 1 kwietnia – twierdzi ironicznie konstytucjonalista prof. Marek Chmaj, wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Różnice płciowe

Zastrzeżenia prof. Chmaja budzą dwie kwestie. Po pierwsze, jego zdaniem tak istotne i dla wszystkich obywateli, i dla budżetu państwa ustawy nie mogą być przyjmowane z tygodnia na tydzień. Stąd prawnik uważa, że lepiej by się stało, gdyby władza zdecydowała się skonsultować szeroko projekt, między innymi z organizacjami społecznymi.

– Nie przywiązywałbym się do daty 1 stycznia. Ustawa śmiało może wejść od marca czy czerwca – twierdzi prof. Chmaj.

Druga kwestia dotyczy już spraw stricte konstytucyjnych. Chodzi o zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Sprawą zajmował się już kilkakrotnie trybunał.

– W ostatnim orzeczeniu uznał, że takie zróżnicowanie może być niezgodne z ustawą zasadniczą – przypomina prof. Chmaj.

Chodzi o wyrok z 7 maja 2014 r. (sygn. akt K 43/12) w zakresie, w którym stwierdzono, że zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn dotyczące emerytur częściowych jest niekonstytucyjne.

Takich obaw nie ma jednak dr Bartłomiej Wróblewski, konstytucjonalista i poseł PiS. – Równie dobrze można by twierdzić, że niezgodna z konstytucją była obowiązkowa służba wojskowa tylko dla mężczyzn, albo niezgodne jest preferowanie kobiet w przepisach dotyczących macierzyństwa – wskazuje. – Czy w takim razie przez 25 lat mieliśmy przepisy dotyczące wieku emerytalnego niezgodne z konstytucją? – pyta retorycznie dr Wróblewski.

Dodaje, że trybunał wielokrotnie wskazywał, iż zakres swobody ustawodawcy przy tworzeniu regulacji dotyczących systemu emerytalnego jest szeroki. Nie ma więc powodu, aby tym razem został ograniczony.

Brak wizji

Eksperci są podzieleni także co do planowanych skutków. W opracowaniu Biura Analiz Sejmowych prof. Magdalena Szczepańska zwraca uwagę na to, że niższy wiek emerytalny niewątpliwie powoduje niższą wysokość świadczeń emerytalnych kobiet, co z kolei ma przełożenie na poziom ich życia na emeryturze.

– Mechanizm wyrównujący w wymiarze wysokości emerytury, w postaci wspólnej dla kobiet i mężczyzn długości dalszego trwania życia po przejściu na emeryturę w określonym wieku, tylko w niewielkim stopniu wpływa na zmniejszenie różnic między wysokością emerytury kobiet i mężczyzn – stwierdza prof. Szczepańska.

Ekspertka BAS w swojej analizie powołuje się też między innymi na prof. Ewę Łętowską, która wskazała, że przywilej kobiet w zakresie wcześniejszego przejścia na emeryturę okupiony jest niższym świadczeniem, co może być przejawem dyskryminacji.

Prezydent jednak w uzasadnieniu do złożonego projektu odpowiada na tego typu zastrzeżenia. Podkreśla, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza, że ktoś ma obowiązek przejść na emeryturę. Może dalej pracować, a tym samym powiększać środki gromadzone na koncie emerytalnym.

Argumentacja prezydenta Andrzeja Dudy nie przekonuje jednak prof. Marka Chmaja. Zwraca on uwagę, że przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik jest w okresie ochronnym. Po jego osiągnięciu już jej nie podlega. W efekcie pracodawcy z reguły zwalniają takich pracowników.

Z kolei prof. Leokadia Oręziak, która co do zasady jest za zróżnicowaniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, zauważa, że reforma zaproponowana przez prezydenta Dudę tak naprawdę nic istotnego nie zmieni. Jej zdaniem kluczem do poprawienia losu Polaków nie jest zmienianie wieku emerytalnego o kilka lat w górę bądź w dół, lecz zadbanie o to, by świadczenia na starość były godne.

– A to wymaga kompleksowej reformy systemu ubezpieczeń społecznych, a nie cząstkowych korekt – podsumowuje ekspertka. 

Reforma z 2012 r. wydłużająca wiek emerytalny do 67 lat wyląduje w koszu

Etap legislacyjny

Projekt wpłynął do Sejmu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • katkol(2015-12-02 10:31) Odpowiedz 7418

    Dziękuję Panie Prezydencie, lepszej wiadomości nie spodziewałam się w tym roku

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • matuszews56@gmail.com(2015-12-02 10:36) Odpowiedz 738

    Tak ja też chcę już od 1 stycznia 2016 , czekam z utęsknieniem .

  • nigdy już PO(2015-12-02 12:16) Odpowiedz 7214

    Na taka wiadomośc wszyscy czekaja tylko kiedy głosowanie w sejmie?To nie żadna łaska tylko powrót do normalności.Do przymusowej pracy 67 lat tylko dla kogoś kto grzeje cieplutki stołeczek w budżetówce,reszta na bruk albo zbierać złom.Taka jest prawda o przedłużeniu wieku emerytalnego.więc powróćmy do prawidłowości.Nie mozna zmuszać ludzi do czegos czego oni juz dawno nie maja czyli pracy.Tusk patrzył z perspektywy swoje stołka i zrobił ludziom ogromną krzywde,niewybaczalną.

  • IsnpektorPracy(2015-12-02 08:56) Odpowiedz 713

    .......Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Tadeusz(2015-12-02 11:06) Odpowiedz 704

    Ja mam 63 lata i żadnej szansy na jakąkolwiek pracę. Według obecnego prawa mam emeryturę od grudnia 2018 roku. Przy powrocie do dawnego prawa mam emeryturę od czerwca 2017 roku. Do czerwca 2017 roku jeszcze dociągnę - teraz sprzedaję samochód. Do grudnia 2018 roku nie dociągnę. Nie mam już nic więcej, oprócz samochodu, na sprzedaż.

  • polacy(2015-12-02 07:38) Odpowiedz 6612

    Popieram datę 1 stycznia ,za dużo pseudoekspertów a każdy ma swoje pięć groszy.Prezydent sam wie co zrobić i niech ci eksperci ugryzą się w d...ę.Dlaczego emeryci z połową emerytury maja stracić swoje pieniądze?A ci co będa mieli od stycznia 60 lub 65 lat dlaczego nie będą mogli otrzymywać w całości emerytury?więc niech ta ustawa wejdzie w życie jak najszybciej dosyć już gadania czas realizacji.Tak trzymać panie prezydencie.Sledzimy cały czas i trzymamy kciuki za ustawę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Jadzia(2015-12-02 19:03) Odpowiedz 5714

    To bardzo wazna wiadomość dla wyborcw PIS bo wszyscy czekają niecierpliwie na powrót wieku 60 lat dla kobiet!!!!

  • bartek(2015-12-02 11:51) Odpowiedz 455

    i bardzo dobrze do smierci to nawet niewolnik nie robil jak zaczelam prace to w wieku 55 lat mialam przejsc na emeryture i co prawnicy zrobiliscie co z podpisanymi umowami terz douczcie sie i nie robcie z ludzi glupoli bo to sie wam nie uda

  • guru122(2015-12-02 13:53) Odpowiedz 3912

    Powinno być 60/60 dla wszystkich, a jak chce ci się,to pracuj dalej. Starzy blokują miejsca pracy młodym, przez to ci muszą emigrować, rodzą dzieci za granicą i dziura demograficzna się powiększa..

  • korina(2015-12-04 18:41) Odpowiedz 387

    Dzięki Bogu! Nareszcie rządzą nami uczciwi i porządni ludzie, a nie Popaprańcy, którzy gnoili naród.

  • no tak(2015-12-02 16:53) Odpowiedz 378

    do Chamaja, przecież nikt cię ciulu nie zmusza do przejścia na emeryturę w wieku niższym niż 67 lat

  • Salonowy konstytucjonalista.(2015-12-02 07:49) Odpowiedz 378

    Pan Chmaj ma ludzi za idiotów. Widać , że to konstytucjonalista salonów, naciągających prawo pod ich życzenia. Dlaczego inni konstytucjonaliści jak dr Bartłomiej Wróblewski mówią językiem zrozumiałym i logicznym dla wszystkich - widać w tym dobro wszystkich,a nie tylko salonowych elit.

  • Kiedy...(2015-12-02 18:49) Odpowiedz 362

    Kiedy 70-letnie przedszkolanki zostana zwolnione z publicznych przedszkoli?

  • lala(2015-12-02 18:36) Odpowiedz 316

    Mnie zmuszono do pracy dłużej 9 miesięcy,czuję się oszukana.

  • robol(2015-12-02 15:19) Odpowiedz 305

    Przywrócić możliwość jeszcze wcześniejszego odejścia na emeryturę ludzi ciężkiej fizycznej pracy!!!Poprawić warunki pracy by jeden nie robił za trzech jak to teraz jest w zakładach zarządzanych spółkami gdzie PIP sanepid i UDT ma wszystko gdzieś a w szczególności złapać za tyłek prywaciarzy...Jeżeli nie będzie umów o pracę jeśli KP i BHP będzie łamane na całej linii to nikt z młodych na emerytury starszych pracował nie będzie.Aha wskrzesić na nowo sektor produkcyjny bo usługi i budżetówka sami na swoje emerytury nie zarobią...

  • Lucjan(2015-12-02 21:39) Odpowiedz 2712

    Mam 69 lat,zamierzam pracować do czasu kiedy zaniknie u mnie wzwód.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Tadeusz(2015-12-02 11:04) Odpowiedz 227

    Ja mam 63 lata i żadnej szansy na jakąkolwiek pracę. Według obecnego prawa mam emeryturę od grudnia 2018 roku. Przy powrocie do dawnego prawa mam emeryturę od czerwca 2017 roku. Do czerwca 2017 roku jeszcze dociągnę - teraz sprzedaję samochód. Do grudnia 2018 roku nie dociągnę. Nie mam już nic więcej, oprócz samochodu, na sprzedaż.

  • tha...(2015-12-02 14:09) Odpowiedz 2237

    Aby to wszystko nabrało sensu należy kobietom podnieść również wiek emerytalny do 65 lat

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • dnx(2015-12-02 14:02) Odpowiedz 2018

    Dlaczego mężczyźni mają dłużej pracować? Niech będzie 65 lat dla wszystkich. I tak, obowiązkowa służba wojskowa była niezgodna z Konstytucją, bo łamała zapis o równości płci.

  • Alex(2015-12-02 23:06) Odpowiedz 116

    I żeby to się udało, chcą mi podnieść teraz składki na ZUS do poziomu 40% dochodów mojej firmy. Oczywiście z tego co pozostanie mam jeszcze zapłacić ok. 20% podatku. Rozumiem zatem, że skoro będę płacił składki od np. 10 czy 20 tys. miesięcznie, to potem dostanę kilkanaście tysięcy emerytury, a chorobowe będzie równie ciekawe?