statystyki

Kleiber: Każdy ma do odegrania swoją rolę w walce ze zmianami klimatu

autor: Michał Kleiber31.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 31.03.2016, 09:38
Jak korporacje mogą przyczynić się do uniknięcia katastrofy klimatycznej?

Nie od rzeczy będzie dodać na koniec, że obywatelska świadomość niezbędności dbania o ziemską atmosferę jest ważna także dlatego, że staje się ona automatycznie elementem presji na politykówźródło: Materiały Prasowe

W ramach Wielkiego Postu podejmowaliśmy różne zobowiązania. Powstrzymujemy się od picia alkoholu czy jedzenia słodyczy, obywaliśmy się w piątki bez mięsa, staraliśmy się wydobyć z siebie wiele dobrych, na co dzień zapominanych cech. Gama dobrowolnie realizowanych postanowień jest niezwykle szeroka.

Ja miałem ochotę włączyć do niej jeszcze jedną propozycję, tylko pozornie wymagającą demonstracji wielkiego duchowego męstwa. Propozycję ważną choćby tylko przez ten krótki okres między Środą Popielcową a Wielkanocą, a polegającą na ograniczeniu ilości gazów cieplarnianych emitowanych przez każdego z nas.

Tak, wiem, że przekonanie o wpływie człowieka na procesy globalnych zmian klimatu ma ciągle wielu przeciwników, choć z drugiej strony niewierzących w pojawianie się tych zmian też jest już chyba bardzo niewielu. Wśród konsekwencji zachodzących zmian, które powinny według mnie nakłonić do działania największych nawet niedowiarków, można wymienić na przykład zagrożenia konfliktami nie przez przypadek określanymi mianem klimatycznych. Anomalie klimatyczne to dzisiaj bardzo poważna sprawa, dotycząca także globalnego bezpieczeństwa. Wojna w Darfurze, która pochłonęła już dwa miliony ofiar, jest powszechnie i zasadnie uznawana za pierwszy, bardzo znamienny konflikt wywołany zmianami klimatycznymi.

Wiele konfliktów o podobnym podłożu jest już w toku albo niechybnie niebawem się pojawi. Jakżeby mogłoby być inaczej, skoro w ciągu ostatnich siedmiu lat prawie 160 milionów ludzi zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania w związku z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi? W imię troski o następne pokolenia wolę więc, zamiast bezczynności, wybrać opcję bezpieczniejszą i namawiać do dbałości o środowisko naturalne i redukcję emisji szczególnie tam, gdzie to nic albo niewiele kosztuje. Żeby przedstawić to obrazowo: przeciętny słoń waży, powiedzmy, 2,5–3 tony. W krajach rozwiniętych każdy obywatel wysyła w powietrze około czterech takich słoni rocznie, czyli generuje emisję gazów o wadze 10–12 ton! Średnia dla całego świata to blisko 5 ton na osobę, a np. w Stanach Zjednoczonych jest to nawet 25 ton.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie