Szkoły publiczne nie będą mogły być przejmowane przez komunalne spółki tworzone przez kilka gmin. Takie rozwiązanie powodowałoby wątpliwości dotyczące tego, czy wobec osób uczących w takich placówkach stosuje się Kartę nauczyciela, która gwarantuje zatrudnionym znacznie więcej przywilejów niż kodeks pracy.
Związkowcy i opozycja przekonali pozostałych parlamentarzystów, aby nowelizacja ustawy o systemie oświaty, nad którą pracuje obecnie Sejm, ograniczała się wyłącznie do zmian w zasadach rekrutacji do przedszkoli i szkół. Nie będzie jednak zawierać najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań dotyczących nauczycieli. Powstrzymanie m.in. procesu przekazywania szkół innym podmiotom niż samorządy było jednym z głównych postulatów oświatowych związków zawodowych. Protestowały one w tej sprawie w ubiegłym miesiącu.
Wczoraj posłowie połączonych sejmowych komisji edukacji nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrywali sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie wspomnianego projektu nowelizacji (druk nr 1917). Posłowie uznali, że pracę nad nim ograniczą się tylko do zmian związanych z rekrutacją, czyli przepisami, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12).
– Zmiany dotyczące przekazywania szkół lub ich łączenia, a także inne propozycje niekorzystne dla osób uczących, a przemycone przez byłą minister edukacji, nie znajdą się w tym projekcie. Tego domagali się związkowcy i posłowie opozycji – potwierdza Zbigniew Włodkowski, poseł PSL i były wiceminister edukacji narodowej.
Podkreśla, że ustalona w podkomisji wersja projektu przewiduje możliwość zatrudniania nauczycieli w przedszkolach bez przegotowania pedagogicznego, ale wyłącznie do dodatkowych zajęć realizowanych poza podstawą programową.
Nowelizacja zakłada też, że w przyszłym roku nabór m.in. do przedszkoli będzie odbywał się na nieco innych zasadach niż obecnie. Do samorządowych placówek w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci m.in. z rodzin wielodzietnych. Nie będzie to uzależnione od ich kryterium dochodowego, jak pierwotnie proponował resort edukacji.
Ponadto pierwszeństwo w przyjęciu do placówki będą mieć również rodziny, których co najmniej jeden członek jest niepełnosprawny. Taki przywilej zachowają też opiekunowie samotnie wychowujący potomków oraz rodzice zastępczy. Wójt będzie mógł jednak weryfikować w innych instytucjach, czy np. samotna matka rzeczywiście jest rozwiedziona. Dyrektor przedszkola będzie też miał prawo do żądania dokumentów takich jak np. odpis wyroku sądu lub innych potwierdzających prawo do preferencyjnego traktowania.
Projektowi został nadany tryb pilny. Obecne przepisy dotyczące rekrutacji tracą bowiem ważność 19 stycznia 2014 r.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy przed II czytaniem w Sejmie