Zmienią się wymagania stawiane osobom opiekującym się dziećmi i młodzieżą podczas wypoczynku oraz sposób uzyskiwania przez nich kompetencji. Tak zapowiedział resort edukacji narodowej.
Po publikacji DGP o trzydniowych szkoleniach internetowych dla kandydatów na wychowawców i kierowników kolonii przepisy w tym zakresie mają być bardziej restrykcyjne. Zwłaszcza że kuratoria oświaty nie mogą formalnie zabronić firmom organizowania tego typu szkoleń. Eksperci zarzucają tym instytucjom m.in. że pomijają one część praktyczną kursów, czyli ćwiczenia np. z pierwszej pomocy.
Zgodnie z zapowiedzią resortu znowelizowane zostanie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. nr 12, poz. 67 z późn. zm.).
– Nie możemy całkowicie zlikwidować kształcenia na odległość kandydatów na wychowawców lub kierowników kolonii, ale z pewnością będziemy chcieli tę procedurę uszczelnić – przekonuje Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej.
Przyznaje, że trudno jest nabyć poszczególne umiejętności przez internet, aby móc właściwe opiekować się dziećmi i młodzieżą. Zaznaczył, że większość osób pełniących te funkcje to doświadczeni nauczyciele, studenci i harcerze.
– Trzeba jednak dopilnować, aby w ramach takiego kształcenia zawsze były realizowane ćwiczenia praktyczne – dodaje wiceminister.
Resort przypomina, że obecnie kuratoria wydają zgodę na prowadzenie internetowych szkoleń dla przyszłych wychowawców i kierowników zorganizowanego wypoczynku dzieci. Dlatego kuratoria powinny baczniej przyglądać się, czy te kursy we właściwy sposób są realizowane.
– Zmiany są konieczne, bo wystarczy spojrzeć na wypadki na koloniach i obozach, które miały miejsce w ostatnich dniach. Gdyby opiekunowie wiedzieli, że w sytuacji kiedy autokar ulegnie awarii, trzeba dzieciom natychmiast zapewnić zastępczą komunikację, nie wysyłaliby ich na długi spacer do lasu – wskazuje Marek Pleśniar, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
Już w grudniu 2012 roku Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, wystąpiła też do ministra sprawiedliwości z propozycją, aby opiekę nad uczniami w czasie wypoczynku mogły sprawować wyłącznie osoby niekarane. MEN zapewnia, że obecnie trwają prace nad zmianą w przepisach ustawy o systemie oświaty również w tym zakresie. Na razie jednak nie ma przeszkód, aby wychowawcą na kolonii była osoba skazana.