W systemie informacji oświatowej nie będzie danych personalnych o młodzieży korzystającej z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pozostałe dane wrażliwe będą dostępne.
Do systemu informacji oświatowej (SIO) nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia objętego szczególną pomocą. Trafią tam wyłącznie dane o liczbie takich osób. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz.U. nr 139, poz. 814 z późn. zm.), który został przekazany już do konsultacji.
Ustawa jest nowelizowana mimo, że jeszcze nie weszła w życie (30 kwietnia 2012 r.) To efekt zastrzeżeń m.in. Rządowego Centrum Legislacji do projektów rozporządzeń przygotowywanych na jej podstawie. Ponadto ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.
– Obecnie analizujemy projekt nowelizacji – mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.
Całe zamieszanie wokół nowych przepisów wyniknęło z tego, że w SIO mają być gromadzone dane wrażliwe o uczniach. Wśród nich znajdzie się informacja m.in. o numerze PESEL, miejscu urodzenia i zamieszkania ucznia, korzystaniu przez niego z pomocy materialnej, uzyskaniu lub nie promocji do następnej klasy czy też korzystaniu ze wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko ta ostania informacja ma być zakodowana.
Nie będzie też w SIO przekazywana informacja o prowadzonych z dzieckiem upośledzonym zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych w przedszkolu lub innej tego typu placówce.
– Niestety w bazie wciąż pozostaną inne wrażliwe informacje o uczniach i nauczycielach. W małych miejscowościach również po numerach PESEL można ustalić jaki uczeń i w jakiej formie korzystał z pomocy poradni – mówi Andrzej Antolak z sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Z projektu nowelizacji wynika również, że dyrektor szkoły, który na wniosek rodziców będzie organizował pomoc psychologiczno-pedagogiczną, musi sprawdzić, czy w bazie SIO jest zakodowana informacja o orzeczeniu potwierdzającym konieczność skorzystania ze wsparcia.
Etap legislacyjny
Projekt