Posłowie obawiają się, że sprzęt komputerowy z programu „Cyfrowa szkoła” trafi tylko do bogatych gmin, które będzie stać na wkład własny.
Posłowie obawiają się, że sprzęt komputerowy z programu „Cyfrowa szkoła” trafi tylko do bogatych gmin, które będzie stać na wkład własny.
Program ma gwarantować środki nie tylko na szkolenia nauczycieli, ale również na pomoc dla nich w trakcie jego realizacji. Doskonalić nauczycieli będą tzw. e-moderatorzy. Tak przekonywali wczoraj posłów połączonych komisji edukacji nauki i młodzieży oraz innowacji i nowoczesnych technologii przedstawiciele resortów edukacji i cyfryzacji.
– W ramach programu chcemy sfinansować dla uczniów bezpłatne podręczniki, z których każdy będzie mógł korzystać na zasadzie otwartych zasobów – mówi Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej.
Tłumaczy, że w ramach programu rząd chce zapewnić uczniom dostęp do 18 darmowych podręczników do 14 przedmiotów. Mają one być przygotowane zarówno dla szkół podstawowych, gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych i dostępne dla wszystkich, a nie tylko uczestników pilotażu.
– Zanim „Cyfrowa szkoła” ruszy, warto odszukać w placówkach młodych nauczycieli, którzy będą bez problemu posługiwać się nowymi technologami – mówi Grzegorz Napieralski, poseł SLD.
Dodaje, że aby sprzęt mógł funkcjonować, w szkołach trzeba przeprowadzić remonty, np. rozmieścić światłowody czy zamontować gniazdka przy stolikach.
Posłowie obawiają się również tego, że tylko duże miasta i bogate gminy będzie stać na wkład własny i ubieganie się o wsparcie z programu. W trakcie dyskusji padały zarzuty, że powinien on być wcześniej testowany z samymi nauczycielami.
– Dlatego wprowadzamy pilotaż, bo chcemy sprawdzić, czy samorządy stać na wkład własny. Zainteresowanie jest bardzo duże i na pewno będzie więcej chętnych niż 400 szkół – mówi Joanna Berdzik.
Do 18 kwietnia dyrektorzy szkół publicznych i niepublicznych mogą ubiegać się o udział w pilotażu „Cyfrowej szkoły”. Po jego zakończeniu ma być uruchomiony wieloletni program, którego koszt ma wynieść 1,8 mld zł. Jego rozpatrzeniem zajmie się na kolejnym posiedzeniu Rada Ministrów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama