Pensje pedagogów do przeliczenia. Od września to Karta nauczyciela określi pensum

autor: Artur Radwan21.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 21.02.2018, 07:33
nauczycielka

W czym tkwi problem? Otóż nauczyciele zatrudnieni w szkołach mają różne pensum.źródło: ShutterStock

Od września to Karta nauczyciela, a nie samorządowe uchwały, będzie określała wymiar uśrednionego pensum osób wykonujących różnego rodzaju zajęcia w szkole w ramach jednego stosunku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (54)

  • xyz1(2018-03-06 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dodatek motywacyjny. Co to jest ?

    Odpowiedz
  • Wąż(2018-03-02 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zminiłabym pracę tylko nie ma na jaką. Choć spada bezrobocie w telewizorze nadal brakuje dachu nad głową.

    Odpowiedz
  • Mike(2018-03-01 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Redaktorek nie potrafi liczyć, ciekawe. Jaka gazeta tacy pismacy.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2018-02-28 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    "...otrzymał 5 godzin w świetlicy..." a nie na świetlicy Panie Radwan!

    Odpowiedz
  • TK001(2018-02-26 22:53) Zgłoś naruszenie 70

    Uczę już 11 lat i patrząc co się dzieje w szkolnictwie założyłem własną firmę która na dzień dzisiejszy współpracuje z wieloma dużymi przedsiebiirstwami. Dzięki zatrudnieniu odpowiednich ludzi na stanowiskach mam nadal czas aby przekazywać wiedzę uczniom. I teraz jako przedsiębiorca który zatrudnia i docenia pracę ludzi, w szkołach jest tak dużo problemów że można by wymieniać pół dnia. Pierwszy to tragiczny stan zaplecza technicznego szkół i sprzętu na jakim trzeba uczyć (jeżdżąc po szkołach czasem widzę z lat 70ych) drugi problem to dyrekcja nie nadająca się zarządzać własnym nosem a dopiero ludźmi (tu są potrzebni managerowie którzy umieją zarządzać czynnikiem ludzkim) Trzeci to faktycznie zarobki, w mojej firmie ludzie zarabiają więcej niż ja w szkole na szczęście szkola to nie mój jedyny dochód i współczuję ludzia króch jest to jedyny dochód. Nauczyciele to zastraszony zawód, często się boją walczyć o swoje aby nie było gorzej. Ja jestem w tej dobrej sytuacji że ostro negocjuje i otrzymuje co chcę. Troszkę wiary nauczyciele w swoją osobe! Walczcie o swoje bo dziś jest bardzo duży problem z wykwalifikowanym pracownikiem a przedsiębiorcy dobrze wiedzą o czym piszę.

    Odpowiedz
  • Emilia(2018-02-23 23:28) Zgłoś naruszenie 01

    Te kwoty to brutto wynagrodzenia najdroższego i stażem pracy i awansem zawodowym nauczyciela oraz wszystkie koszty pracodawcy/ czyli tzw. podwójne brutto/, jakie trzeba pokryć, o czym pracownicy zapominają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bzdury(2018-02-23 16:15) Zgłoś naruszenie 20

    Nie słyszałam, by ktoś z nauczycieli miał 900 zł dodatku motywacyjnego, najczęściej to jest ok. 100 zł. Pracuje 26 lat w szkole. Kto takie bzdury pisze.

    Odpowiedz
  • Tablicowa(2018-02-22 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety Pani Minister sama nie wierzy w to, co mówi. Co i komu chce uśrednić, specyfika przedmiotów, rozstrzał wiekowy, przerwy, Rodzice, skargi żądania, wycieczki, zebrania itp. sprawy. Ile jest takich dni w tygodniu, 4 godziny lekcji/ 3 godziny załatwiania, wyjaśniania, umawiania. Chętnie poprowadzę 22 godziny całą resztę niech prowadzi Sekretariat. Dlaczego nikt nie powie z Ministerstwa o służalczej darmowej papierowej pracy nauczyciela? Kto to czyta? Zamiast pisania ewaluacyjnych bzdur wolę przygotować się do lekcji, bynajmniej dzieci na tym skorzystają. Jeśli sami się nie upomnimy o swoje prawa, żadne związki za nas tego nie zrobią. Mam wrażenie, że ZNP to tylko scena do zrobienia kariery - TYLKO CZYJEJ?

    Odpowiedz
  • kajmates(2018-02-22 22:21) Zgłoś naruszenie 20

    Czy ktoś to przeczytał dokładnie? Chodzi o sposób rozliczania godzin realizowanych w wielu wymiarach i wyprostowanie chorej sytuacji, że dyrektor "wie", które godziny są ponadwymiarowe. Przykład: nauczyciel 18/18 polski i 5/26 świetlica w tygodniu Dyrektor daje do rozliczenia 5/26 jako ponadwymiarowe !!!!! W skali tygodnia ponadwymiarowych jest część godzin z 18 i część z 26. Matematyka się kłania, a nie uznaniowość i wiedza tajemna wynikająca z pocierania szklanej kuli Uzasadnienie dla niematematyków: mam litr wódy i 100 ml (0,1l) soku wlewam obie ciecze do butelki 1,1 l Następnie przelewam 100 ml (0,1l) płynu do szklanki Pytanie: Co będzie w szklance? A. Wóda B. Sok C. Zdecydowanie wóda, ale tez sok Podobnie z godzinami.

    Odpowiedz
  • ewa(2018-02-22 11:01) Zgłoś naruszenie 191

    Nauczyciele 50 plus, wkrótce przejdą na emerytury, a młodzi przestaną się garnąć do tego zawodu. Powstają miejsca pracy w innych sektorach. Obecnie kasjerka w Biedronce czy Lidlu zarabia więcej niż nauczyciel, a więc jaki prestiż tego zawodu. Rząd PIS podchodzi do pracy nauczyciela lekceważąco/jak i poprzednie/ Nie jestem nauczycielem, ale mam ich w rodzinie i wiem, że żałują swojego wyboru, co do kariery w oświacie. Młodzi ludzie powinni uciekać w inne sektory, bo już chyba żaden rząd nie doceni pracy w tym zawodzie, a ten chyba jeszcze pogorszy ich warunki pracy i płacy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XYZ1(2018-02-22 09:54) Zgłoś naruszenie 07

    Do tych :skromnych: wynagrodzeń proszę doliczyć ok. 3 tys. socjalnego, 1/3 roku wolnego, 3 lata urlopu PŁATNEGO na odratowanie zdrowia, 14 różnych dodatków wynikających z Kary N., odznaczeń przed przejściem na emeryturę oraz fundusz socjalny ( co rok) już na emeryturze, itp., Tym nauczycielom, którym jest tak źle przypominam, że ogłoszono, iż w tym kraju jest nadmiar nauczycieli. Proszę nie narzekać tylko zmienić pracę. Nie można tych waszych pretensji słuchać. Trochę więcej kreatywności. Po reformacji ustrojowej jedynie nauczycielom pozostawiono przywileje z poprzedniej epoki, ni jak nie pasujące do obecnych czasów. ŻENADA.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Paulina(2018-02-21 21:31) Zgłoś naruszenie 241

    Uczę dopiero 6, rok. Kończę staż na mianowanego w maju. Jako n-l kontraktowy na pełnym etacie mam na rękę 2100 zł w co wchodzi 20 godz. lekcyjnych w planie z dodatkiem motywacyjnym w wysokosci 100 zł brutto za dawanie z siebie 200% nie tylko w uczeniu, ale i w działaniu na rzecz szkoły i często reprezentowaniu placowki na zewnątrz wraz z uczniami (występy, promocje szkoły, przygotowywanie apeli, zajęcia wyrównawcze, zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia przygotowawcze dla uczniów indywidualnych do konkursów) o obowiązkach przygotowywania się do każdej lekcji, o sprawdzaniu nie wspominam, bo to oczywiste. W moim wspomnianym już wynagrodzeniu znajduje się także dodatek wychowawczy już nie wiem ile go na rękę jest (może i nie chcę wiedzieć, bo za wychowawstwo paredziesiąt zł to kpina, polecam sprawdzić się osobiście w tej funkcji). Jestem wykwalifikowanym nauczycielem z tytułem magistra w swoim kierunku, studia cieżkie, ale moje wymarzone. Mam też dodatkowe wykształcenie na poziomie licencjata w innym przedmiocie, liczne kursy, certyfikowane szkolenia i warsztaty. Nie stać mnie żeby wziąć kredyt na mieszkanie, założyć rodzinę, czasami pożyczam do pierwszego od bliskich, bo np. mam problemy ze zdrowiem i muszę prywatnie udać się do specjalisty... mam się dalej pogrążać? Czy zmienić zawód? Może nie będę tym kim chciałam od dziecka zostać, ale chyba czas zacząć się szanować... P.S. Nie jestem jedynym młodym nauczycielem, który myśli o zmianie zawodu, wielu moich znajomych ze studiów już dawno to zrobiło i pukają się w głowę gdy widzą co robię, jak długo, ile i za co...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Krystyna(2018-02-21 18:56) Zgłoś naruszenie 620

    Jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad 30 letnim stażem nie znam i nie słyszałam o nauczycielu z dodatkiem motywacyjnym 30 procent. Ja dostaje brutto 120 zł miesięcznie. No i najważniejsze jak zostala wyliczona kwota brutto w wysokosci ponad 4000 za godziny ponadwymiarowe kiedy w rzeczywostosci godzina kosztuje 41,99zl brutto.Z artykułu wynika 20 godzin ponadwymiarowych miesięcznie czyli DOKŁADNIE 839,80 zł brutto czyli do wypłaty 585.44 zł. Ludzie litości sprawdzcie co o nas nauczycielach piszecie .Nauczyciel dyplomowany z moim stażem jak nie ma nadliczbówek to zarabia netto 2800 zl .

    Odpowiedz
  • Marta(2018-02-21 18:44) Zgłoś naruszenie 165

    Ja dostaje 1700zl mgr kontraktowy śmiech na sali do tego pomoce, szkolenia i kursy z własnej kieszeni. Dodatek do samokształcenia jaki daje szkola to nędzne grosze. To trudna i odpowiedzialną praca. Dzieci z problemami, rodzice, którzy za wszystko obwiniać szkole. Gdyby nie to, że uwielbiam dzieci już dawno bym zrezygnowała. Wszystko sprowadza się do tego, ze niestety ale Ci z powołaniem będą zmuszeni obrać inną drogę. I jestem ciekawa kto będzie pracował z dziećmi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Agula(2018-02-21 17:50) Zgłoś naruszenie 300

    To jest nieporozumienie ,te całe wyliczenia w tabelce poniżej artykułu. Skąd u diabła wzięli motywacyjny 900 zł? Za 4 nadgodziny policzyli mu dodatkowe 3800? Razem dostał ponad 10 tysięcy? A co to niby ma być? Pokażcie mi belfra, co ma 4 nadgodziny i dostał 10 tysięcy na miesiąc, chętnie spytam, gdzie to taka szkoła w Polsce, co tyle płacą...Podziwiam też jedną panią, która chwali się że jej krewna żyje z bardzo wysokiej emerytury nauczycielskiej. W Polsce? Godne podziwu. Moja matka-nauczyciel z 30 letnim stażem też żyje z emerytury nauczycielskiej. Po ostatniej podwyżce ma 1200 zł. Jeszcze jakieś pytania? Prawda jest taka, że nauczycieli się gnoi i obraża, a prym wiedzie same ministerstwo które ich dodatkowo okrada, by potem ogłosić podwyżki o 15 zł więcej na rękę. Ale-tak było, jest i będzie, niezależnie od władzy przy żłobie. Druga prawda to taka, że nauczyciele są grupą , która nie pójdzie za przykładem lekarzy odchodzących od łóżek pacjentów. Będą stać dalej przy przysłowiowej tablicy, pomarudzą-i na tym się skończy i przyjmą i tak to,co tam u góry ustalą. Ot, taka to mentalność belfrów...I przestańcie ********* jak to nauczyciel ma tylko 18 godzin i te wakacje. Skoro tak ma wspaniale, to tylko iść i być nauczycielem. A jakoś chętnych coraz mniej. W tym zawodzie jak w każdym -trafią się tacy z powołaniem, z sercem i pasją, ale i tacy , co to w szkole przez przypadek wylądowali, bo gdzie indziej pracy nie było. I od tych ostatnich chroń nas Panie,jako i dzieci nasze. Amen.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sdsdsd(2018-02-21 17:42) Zgłoś naruszenie 180

    Gdzie te 30% dodatki motywacyjne ? W Warszawie na Alejach Jerozolimskich ?????

    Odpowiedz
  • qwerty(2018-02-21 17:40) Zgłoś naruszenie 130

    Co to za brednie w tej tabelce ? Dodano wynagrodzenie miesieczne z etatu do wynagrodzenia ROCZNEGO z nadgodzin i wyszła płaca miesięczna nauczyciela ponad 10000zł ???? Potem z tego liczy się średnią miesięczną i wychodzi mniej o 255zł ????? Kto to liczył ?

    Odpowiedz
  • Alan(2018-02-21 17:22) Zgłoś naruszenie 182

    Może związki nas obronią? A może by tak wreszcie n-le zaczęli sie masowo z nich wypisywać, to w końcu wzięliby sie do jakichś konkretnych działań.

    Odpowiedz
  • I dobrze.(2018-02-21 17:00) Zgłoś naruszenie 142

    Nareszciw. Witaj DOBRA ZMIANO. Dalej trzeba na PiS głosować. Będą mieli lepiej księża i posłowie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Angela(2018-02-21 16:51) Zgłoś naruszenie 140

    Czy ktoś czytał te kwoty wynagrodzenia nauczycieli z tabeli z następnej strony? Podobno nauczyciel w Polsce zarabia 10 799 na miesiąc brutto? To jakiś żart. Ja po 23 latach pracy mam nie całe 3000 z dodatkami na rękę. Młody nauczyciel zarabia grosze. Kto przyjdzie tu pracować za kilka lat? Niezła zachęta na przyszłość nie ma co!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz