statystyki

Zastrzyk pieniędzy dla najlepszych ośrodków akademickich

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.10.2017, 07:52; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:31
uniwersytet

398 uczelni jest w Polsce.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce dla wyróżniających się uczelni przeznaczyć dodatkowe miliony złotych. Tak zakłada projekt ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Resort planuje uruchomić dwa dodatkowe strumienie finansowania. Jeden dla uczelni badawczych, drugi dla regionalnych.

– Pozwolą przyśpieszyć w Polsce wzrost poziomu badań i jakości dydaktyki. Powinny także z jednej strony zwiększyć rozpoznawalność polskiej nauki na arenie międzynarodowej, a z drugiej, zwiększyć potencjał naukowy w mniejszych, regionalnych ośrodkach akademickich – argumentuje MNiSW.

Pierwszy konkurs „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” zostanie skierowany do najlepszych uczelni akademickich. Będą mogły do niego przystąpić tylko te, które mają kategorię naukową A+ albo A w co najmniej połowie dyscyplin oraz prowadzą działalność naukową w przynajmniej sześciu. W żadnej z dyscyplin nie mogą mieć kategorii B ani C.

Wyłączone z udziału w konkursie będą również podmioty, które uzyskały negatywną ocenę programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dodatkowym wymogiem będzie prowadzenie przez uczelnię szkoły doktorskiej.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m.a(2017-10-16 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    W 2020 kończą się dotacje z Unii. Trzeba było znaleźć rozwiązanie na podtrzymanie strumienia pieniędzt dla obecnych wielograntowców. Odbędzie się to kosztem powszechnosci wykształcenia w kraju. Może ktoś wreszcie zacznie krzyczeć na głos, że te "najlepsze" ośrodki akademickie kształcą bardzo źle. Ile akademików obchodzi dydaktyka to można wyczytać w projekcie nowej ustawy - jest całkowixcie zorientowana na indywidualnych pracowników i ich kariery a nie na kształcenie studenta. Szkoda nawet słów na egoizm "wybitnych" polskich akademików!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane