Osoby po operacjach plastycznych twarzy wyglądają średnio o 7 lat młodziej - wykazały najnowsze badania. Takie są wyniki obserwacji 60 pacjentów, którzy poddali się liftingowi twarzy. Były to prawie wyłącznie kobiety w wieku od 45 do 72 roku życia.

Część osób zdecydowała się wygładzić sobie jedynie twarz i szyję, inni poddali się również plastyce powiek górnych i dolnych. "Chcieliśmy się przekonać o ile operacje plastyczne twarzy mogą cofnąć czas, jeśli chodzi o wygląd" - twierdzi dr Nitin Chauhan chirurg plastyczny z Toronto.

O ocenę wieku uczestniczących w badaniu osób poproszono studentów, którym pokazywano fotografie pacjentów przed zabiegiem i 6 miesięcy po operacji plastycznej twarzy. Twierdzili oni, że pokazywane im osoby są średnio o 1,7 lat młodsze jeszcze przed poddaniem się liftingowi twarzy. Ale oglądając ich zdjęcia po operacji uważali, że są młodsze średnio o 8,9 lat.

Jako młodsze były oceniane głównie osoby, które poddały się zarówno plastyce twarzy i szyi, jak też czoła oraz powiek.

Dla większego uwiarygodnienia oceny wieku badanych osób nie mogły one mieć makijażu, gdy wykonywano im fotografie. Nie można jednak wykluczyć, że na ocenę wieku mogło mieć wpływ to, że po operacji były bardziej zadowolone ze swego wyglądu.