Posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska mówiła przed głosowaniem, że informacja rządu ws. zapewnienia przez państwo realizacji warunków terminacji ciąży, miała zostać przedstawiona na posiedzeniu komisji zdrowia, ale nikt nie zwołał komisji w tej sprawie.

"Nie można zamiatać pod dywan problemów, które wynikają z nieprzestrzegania prawa, są w Polsce kobiety, które nie mogą korzystać z ustawowego prawa do terminacji ciąży w szczegółowo określonych sytuacjach" - powiedziała.

Marszałek Sejm Marek Kuchciński poinformował, że 19 maja skierował do komisji zdrowia pismo, aby komisja zajęła się tą sprawą. "Dzisiaj mija ostatni dzień, w którym Sejm musi (tę sprawę) rozpatrzyć i dlatego Sejm dzisiaj podczas głosowania musi rozstrzygnąć, czy dopuszcza (do uzupełnienia porządku obrad), czy nie" - wyjaśnił.

Ostatecznie w głosowaniu za przyjęciem wniosku Nowoczesnej było 165 posłów, przeciw 247, wstrzymało się 6.

Ponadto we wtorek rano b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) złożył wniosek formalny o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację rządu na temat zagrożenia dla życia Polaków, spowodowanego zamianą leków. W opakowaniach serii leku kardiologicznego Atram znalazły się blistry z innym lekiem.

Marszałek Sejmu poinformował, że ta sprawa była omawiana na posiedzeniu Konwentu Seniorów, a wniosek o informację rządu został skierowany do komisji zdrowia.

"16 sierpnia Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) informuje ministra zdrowia o nieprawidłowościach w leku Atram i możliwej zamianie leków, od 16 sierpnia do 9 września minister zdrowia nie podejmuje żadnych czynności w tej sprawie, przez trzy tygodnie nie informuje Polaków o potencjalnym zagrożeniu zdrowia i życia" - mówił Arłukowicz uzasadniając swój wniosek.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując wycofanie trzech serii leku kardiologicznego Atram, zapewnił że pacjenci mogą czuć się bezpieczni, ponieważ polskie przepisy są restrykcyjne i w pełni zabezpieczają ich interesy. Przyznał, że już 16 sierpnia GIF podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży określonych serii leku Atram z powodu informacji o niewielkiej pomyłce.

Atram jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, przewlekłej, stabilnej dławicy piersiowej oraz wspomagającym umiarkowanej lub ciężkiej stabilnej, przewlekłej niewydolności serca.

W zeszłym tygodniu w środę dystrybutor Atramu na terenie Polski, tj.: hurtownia farmaceutyczna Sanofi poinformowała, że wycofuje trzy serie leku. Dzień wcześniej GIF zdecydował o wycofaniu Atramu z poziomu pacjenta, co oznacza, że pacjenci zostali poproszeni o zwrot określonych serii leku do aptek. GIF zdecydował także o wycofaniu z obrotu pojedynczych serii kolejnych czterech leków wytwarzanych przez producenta Atramu, w którego opakowaniach mogły się znaleźć inne leki.