W ramach refundowanego leczenia stomatologicznego na NFZ w 2024 roku można u dentysty zarówno leczyć zęby, usuwać je, jak i wykonać czyszczenie zębów, a nawet protezę zębową. Wachlarz zabiegów dentystycznych jest szeroki, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie nam przysługuje.
W każdym województwie są dentyści, którzy mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do dentysty na NFZ nie potrzebujemy skierowanie od lekarza. Lista gabinetów z podpisanym kontraktem stomatologicznym NFZ znajduje się na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/.
Dentysta na NFZ. Co jest refundowane?
- leczenie stanu zapalnego dziąseł
- leczenie paradontozy
- czyszczenie zębów
- proteza zębowa (warunek to brak pięciu lub więcej zębów w jednym łuku)
- usuwanie zębów, w tym usunięcie zęba mądrości, jak i korzeni zębów pozostających w jamie ustnej
- leczenie kanałowe: bezpłatne leczenie kanałowe każdego zęba na NFZ przysługuje dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, podobne uprawnienia mają kobiety w ciąży i w okresie połogu, natomiast dorosłym przysługuje leczenie kanałowe wszystkich przednich zębów, czyli tylko siekaczy i kłów
- usuwanie zębów, również tzw. zębów mądrości, czyli ósemek (wizyty kontrolne po usuwaniu zębów również są bezpłatne)
- leczenie ortodontyczne: ruchomy aparat na zęby jest refundowany u dzieci do 12. roku życia
- raz do ukończenia 8 roku życia lakowanie zębów stałych u dzieci można wykonać, za darmo, dentysta zabezpiecza wtedy bruzdy pierwszych zębów trzonowych, czyli tzw. szóstek. Raz do ukończenia 14 roku życia dziecko może mieć zabezpieczone wgłębienia, czyli bruzdy na dalszych zębach (drugich zębach trzonowych)
- liczne zabiegi w jamie ustnej np. wycięcie zmiany błony śluzowej i jej badanie histopatologiczne
Proteza zębowa na NFZ
Co pięć lat przysługuje refundacja na wykonanie darmowej protezy zębowej na NFZ, niezależnie od wieku pacjenta. Warunek to brak pięciu lub więcej zębów w jednym łuku.
Proteza całkowita (tzw. sztuczna szczęka) jest także dostępna bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ.
Protezę zębową na NFZ można zrobić w gabinecie lub poradni protetycznej, w której pracuje lekarz z podpisaną umową z NFZ.
Do protetyka warto zapisać się z dużym wyprzedzeniem. Czas oczekiwania na wizytę w zależności od województwa wynosi od paru tygodni do paru miesięcy w zależności od województwa.
Czym się różni proteza zębowa na NFZ a wykonana prywatnie?
Jak podaje strona dentystaradzi.pl, bezpłatna proteza zębowa jest całkowicie akrylowa z pojedynczymi elementami utrzymującymi ją na zębach. Natomiast proteza zębowa wykonana prywatnie, odpłatnie, możne być wykonana nawet gdy brakuje pacjentowi jednego zęba. Proteza ta może być taka sama, czyli całkowicie akrylowa lub wzmocniona rusztowaniem metalowym i precyzyjnymi dodatkami. Taka silna i odporna proteza nazywa się protezą szkieletową. Koszt prywatnie wykonanej protezy zębowej w 2024 roku, w zależności od materiału, ilości uzupełnionych zębów i elementów wzmacniających jej utrzymanie, wynosi od 2500-4000 zł i więcej.
Dentysta na NFZ. Co nie jest refundowane
- korony protetyczne, będące wzmocnieniem zębów po leczeniu kanałowym
- piaskowanie zębów
- implanty zębowe
- proteza zębowa na implantach
Doraźna pomoc stomatologiczna
Ostry dyżur stomatologiczny na NFZ, czyli doraźna pomoc dentystyczna w razie nagłego uporczywego bólu zęba lub urazu przysługuje każdemu ubezpieczonemu pacjentowi. Aktualną listę adresów placówek z kontraktem z NFZ na stomatologiczną pomoc doraźną w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Źródło: NFZ, dentystaradzi.pl