statystyki

Służba zdrowia: Dodatkowe 240 mln zł na leczenie serca

autor: Aleksandra Kurowska08.06.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:20
szpital lekarz

Świadczenia były tak niedoszacowane, że podwyżki zaproponowane przez AOTMiT, choć wysokie, nie spowodują, że szpital zacznie się na tych procedurach bilansowaćźródło: ShutterStock

Procedury kardiologii zachowawczej mają być od przyszłego roku lepiej opłacane przez NFZ. Projekt taryf, jaki skierowano do konsultacji, przewiduje podwyżkę średnio o 35 proc. A w przypadku zaawansowanej niewydolności krążenia aż o 75 proc. Procedury te są obecnie wyceniane tak nisko, że ich realizacja przynosi szpitalom straty. Zauważyła to już nawet NIK, która w opublikowanym kilka dni temu raporcie wskazywała, że strata na pacjencie sięga tu 2–4 tys. zł.

Nowe taryfy skonstruowano na podstawie danych przekazanych przez szpitale do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Z naszych symulacji wynika, że nakłady NFZ na realizację tych świadczeń wzrosną o blisko 241 mln zł – mówi Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, rzeczniczka AOTMiT.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wystapienie o pomoc do KE(2016-06-08 08:50) Zgłoś naruszenie 10

    Moze Polska powinna wystapic do Komisji Europejskiej o pomoc techniczna przy wycenie procedur medycznych i ustaleniu odpowiednich relacji miedzy cenami poszczegolnych procedur.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane