statystyki

O pozytywnym wyniku badania w kierunku HIV automatycznie dowie się sanepid

autor: Piotr Pieńkosz22.05.2016, 12:00
Z jednej strony chodzi o ochronę prywatności pacjenta, zaś z drugiej o dobro społeczne, jakim jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, w tym wywołanych wirusem HIV.

Z jednej strony chodzi o ochronę prywatności pacjenta, zaś z drugiej o dobro społeczne, jakim jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, w tym wywołanych wirusem HIV.źródło: ShutterStock

Pan Artur poprosił lekarkę o wystawienie skierowania na wykonanie testów w kierunku HIV. Zdziwił się, gdy odbierając dokument, musiał podpisać oświadczenie pacjenta o przyjęciu do wiadomości informacji, że ewentualny wynik dodatni zostanie zgłoszony bezpośrednio do inspekcji sanitarnej. – Gdzie w tym wszystkim dbałość o prywatność? Czy mogłem odmówić podpisania oświadczenia – pyta czytelnik.

W opisywanej sytuacji dochodzi do kolizji dwóch praw. Z jednej strony chodzi o ochronę prywatności pacjenta, zaś z drugiej o dobro społeczne, jakim jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, w tym wywołanych wirusem HIV. O to drugie dbają właśnie służby sanitarne. Nie jest łatwo znaleźć równowagę pomiędzy wspomnianymi wartościami.

Przepisy przewidują, że w razie dodatniego wyniku badania w kierunku biologicznego czynnika chorobotwórczego (np. HIV, ale również kiły lub rzeżączki) diagnosta laboratoryjny jest zobowiązany w ciągu 24 godzin od stwierdzenia tego faktu zgłosić go właściwemu miejscowo powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Zgłoszenie takie zawiera imię i nazwisko pacjenta, datę urodzenia, numer PESEL, obywatelstwo, płeć, adres miejsca zamieszkania. To, że placówka medyczna pobiera od pacjenta oświadczenie o przyjęciu przez niego do wiadomości informacji o możliwości przekazania jego danych do inspekcji sanitarnej, jest więc zgodne z przepisami.

Jednocześnie należy pamiętać, że osoba, która poddała się badaniu, może zastrzec swoje dane osobowe. W takiej sytuacji diagnosta również przekaże zgłoszenie do inspekcji sanitarnej, ale w formularzu zostaną podane jedynie inicjały imienia i nazwiska pacjenta, jego wiek, płeć oraz nazwa powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zastrzeżenie odbywa się poprzez złożenie przez zainteresowanego w placówce, w której wykonano badanie, stosownego oświadczenia woli (patrz porada eksperta).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane