W dzisiejszym czasach, ubezpieczenie na zdrowie jest jednym z kluczowych pracowniczych benefitów. Dla wielu jest gwarantem szybkiej wizyty u specjalisty oraz dokładnej diagnostyki. Coraz częściej pracownicy wybierają pakiety, z których może korzystać cała rodzina. W czasach, gdy regularne badania powinny być nieodłącznym elementem życia każdego z nas, posiadanie ubezpieczenia na zdrowie, nie tylko je ułatwia, ale również pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

O rosnącym zainteresowaniu ubezpieczeniem zdrowia wśród pracowników rozmawiamy z Karoliną Kołaszewską, kierującą Biurem Zarządzania Produktami w TUnŻ Warta.

Dynamicznie rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wśród pracodawców. Z czego wynika ta popularność?

W moim przekonaniu ze specyfiki samego produktu – każda ze stron bowiem zyskuje na jego funkcjonowaniu w firmie. Korzyści dla pracowników są oczywiste, ale z punktu widzenia pracodawcy również możemy mówić o ważnych zaletach oferowania ubezpieczeń zdrowotnych. To przede wszystkim zmniejszenie wymiaru nieobecności chorobowych w zespole właśnie dzięki dostępowi do prywatnej ochrony zdrowia oraz możliwość wliczenia wydatków związanych z wykupem ubezpieczenia w koszty uzyskania przychodu. A ponadto pracodawca może pochwalić się zapewnieniem dostępu do pożądanego przez pracowników benefitu.

Czy zauważacie w swoich danych zainteresowanie tym produktem także ze strony pracowników?

Jak najbardziej! Pracownicy bardzo chętnie korzystają z takiego rozwiązania i poszukują pracodawców, którzy oferują podobne benefity. Ubezpieczenie zapewnia bowiem dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych, a to pozwala lepiej zadbać o siebie. W obecnych czasach i często przeciążonej publicznej służby zdrowia, to ważna informacja.

Badania dowodzą też, że odpowiednio dobrane benefity pracownicze zwiększają lojalność zespołu, a to ogromna zaleta dla wielu firm. Obecna sytuacja gospodarcza – z niskim poziomem bezrobocia oraz wysoką inflacją – sprawiają, że to właśnie kwestia zarobków oraz dodatków przyciąga potencjalnych kandydatów, stając się ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy.

Oczywiście mogłoby się wydawać, że doskonałą odpowiedzią na takie wymagania pracowników powinny być podwyżki pensji. Jednak jak wynika z raportu PARP co 4. firma z sektora MŚP boryka się z problemem wzrostu cen i kosztów prowadzenia działalności. W takiej sytuacji, rozwiązaniem jest właśnie odpowiedni dobór benefitów pozapłacowych, które można wliczyć w koszty prowadzenia firmy, a które przy okazji są najbardziej oczekiwane przez pracowników, czego dowodzą chociażby wyniki badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Enter The Code.

Co zatem powinno zawierać dobre ubezpieczenie zdrowotne?

Przede wszystkim powinno zapewniać szeroki zakres usług i elastyczność. Oferta rozwiązań odpowiadających na potrzeby pracowników z sektora MŚP jest obecnie bogata, czego przykładem może być nasze grupowe ubezpieczenie Warta Zdrowie. Potrzeby pracowników są przecież zróżnicowane i dobrze, aby oferta ubezpieczeń to odzwierciedlała. W ramach naszej oferty zapewniamy aż 6 pakietów, różniących się zakresem świadczeń w tym dostępnych lekarzy specjalistów . Pracownicy mogą wybrać pakiet w zależności od swoich oczekiwań.

Co więcej, współpracujemy z liderem rynku prywatnych usług medycznych w Polsce, Grupą LUX MED, dzięki czemu nasi klienci zyskują dostęp do świadczeń medycznych w szerokiej sieci ponad 1400 placówek medycznych. Konsultacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej realizowane są w 24 godziny od zgłoszenia a lekarza specjalisty w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych. Naszą ofertę skonstruowaliśmy w taki sposób, aby mogli z nich skorzystać pracownicy małych i średnich firm zatrudniających już od 3 osób. A samą ochroną mogą być objęci wszyscy zatrudnieni oraz ich małżonkowie lub partnerzy do 69 roku życia i dzieci (do 18 roku życia lub, w przypadku kontynuacji nauki, aż do ukończenia 25 lat).

Dziękuję za rozmowę!