Trwa cyfryzacja naszych usług, a w tym roku planujemy m.in. uruchomienie aplikacji mobilnej dla lekarzy. Dzięki niej łatwiejsze będzie wystawianie zwolnień lekarskich – powiedział PAP.pl członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Włodzimierz Owczarczyk.

"W tym roku planujemy uruchomienie aplikacji mobilnej dla lekarzy, za pomocą której jeszcze łatwiejsze będzie wystawianie zwolnień lekarskich, co powinno jeszcze bardziej uprościć współpracę z naszą instytucją" – powiedział PAP.pl Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS.

Podkreślił, że "przejście na formę cyfrową jest bardzo dużym ułatwieniem zarówno dla klientów, jak i ZUS-u". "To bardzo skraca czas obsługi sprawy" – dodał. Takim przykładem mogą być m.in. e-wizyty.

"Są one dużym ułatwieniem dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, nie mogą wychodzić z domu, głównie dla osób starszych i ta usługa cieszy się bardzo dużym powodzeniem" – stwierdził.

Dodał, że już teraz funkcjonuje e-legitymacja emeryta i rencisty.

"Ta legitymacja, oprócz tradycyjnej formy plastikowej, działa też w postaci elektronicznej dla tych osób, które są tym zainteresowane. Dostępna jest też do pobrania na stronie internetowej" – wyjaśnił.

Owczarczyk odniósł się też do zapowiedzi ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, że w czerwcu Polska będzie największym krajem w UE, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości m-Dowód, o czym minister mówił w czwartek w Poznaniu. Owczarczyk podkreślił, że dla klientów ZUSu nic się nie zmieni. "Klienci ZUSu będą mogli się tak samo posługiwać cyfrowym dowodem osobistym jak i dotychczasową formą plastikową" - wyjaśnił.

9 marca Sejm uchwalił ustawy o mObywatelu, która pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Pod koniec marca Senat przyjął ją z poprawkami. Zmiany te muszą jeszcze rozpatrzeć posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ joz/