Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę w Pile (woj. wielkopolskie) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.
W czasie swojego środowego briefingu, podczas prowadzonej w Pile próby pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi, szef resortu zdrowia powiedział, że "w tej chwili sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie".
"Wczoraj również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia" - powiedział.
Jak wyjaśnił, jedno z tych rozporządzeń będzie dotyczyło stanu epidemicznego. "I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili" - wskazał polityk.
"Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach pozostawiając jeszcze (ten obowiązek - PAP) w podmiotach innych, leczniczych" - dodał minister.
Mówiąc o poprawie sytuacji epidemicznej w Polsce Niedzielski zaznaczył, że dotyczy ona zarówno zakażeń SARS-CoV-2 jak i zachorowań na grypę. Podkreślił przy tym, że w ostatnim czasie to zachorowania na grypę dominowały i "decydowały o sytuacji epidemicznej w kraju".
Dodał, że obecnie obserwowany jest systematyczny spadek liczby zakażeń. "W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter" - powiedział.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w minionym tygodniu potwierdzono w Polsce 4748 zakażeń koronawirusem, w tym 1050 ponownych. Według danych resortu w ciągu ostatnich siedmiu dni zmarły 64 osoby z COVID-19.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ mhr/