Ściganie przemocy domowej i gwałtu oraz równość wynagrodzeń - to kluczowe kwestie, które poprawiłyby sytuację Polek.

Tak uważają ankietowani przez United Surveys dla DGP i RMF FM. Do wyboru było dziesięć różnych zagadnień, których wprowadzenie pozytywnie wpłynęłyby na sytuację kobiet. Poprosiliśmy, żeby badani wskazali trzy ich zdaniem najistotniejsze. Z sondażu wynika, że liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo - fizyczne i płacowe. Inne obszary (dostęp do in vitro, aborcja czy sprawy emerytalne) schodzą na dalszy plan. Co ciekawe, odpowiedzi nie różnicuje płeć, a nawet sympatie polityczne, a wiek ankietowanych.
CZY NALEŻY WPROWADZIĆ KARY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, KTÓRZY DYSKRYMINUJĄ KOBIETY PŁACOWO? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe
Ponad podziałami partyjnymi pozostaje zgoda co do skutecznego egzekwowania równości płac (ponad 40 proc. i w elektoracie obozu władzy, i opozycji). Podobnie w podejściu do skutecznego karania za gwałt. Połowa wyborców uważa, że poprawa rozwiązań w tym zakresie polepszyłaby sytuację kobiet w Polsce. Większość ankietowanych, niezależnie od barw politycznych, wskazuje na wysokim miejscu skuteczne ściganie sprawców przemocy. Choć wśród priorytetów działań na rzecz poprawy sytuacji Polek widzi je więcej wyborców obozu rządzącego (69 proc. do 56 proc.).
W kwestii wydłużenia urlopów rodzicielskich i obowiązkowego urlopu dla ojców różnice również nie są drastyczne. Natomiast zgodnie z przewidywaniami odmienne jest podejście wyborców opozycji i PiS do aborcji, in vitro i antykoncepcji.
Biorąc pod uwagę odpowiedzi ankietowanych przy podziale na płeć, największa różnica dotyczy bezpłatnej antykoncepcji. Takie rozwiązanie jako poprawiające sytuację Polek wskazuje 23 proc. kobiet i tylko 7 proc. mężczyzn. Polki częściej niż Polacy wskazują także na konieczność liberalizacji prawa aborcyjnego.
Główne linie podziału rysują się wokół wieku. Postulat równego wynagradzania kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach największym poparciem cieszy się wśród najmłodszych (18-29 lat). 75 proc. wskazało to jako priorytet. Podczas gdy średnia w reszcie grup wiekowych to 41 proc. Co zaskakujące, dzieli również podejście do bezpłatnej antykoncepcji. Tylko 11 proc. najmłodszych wskazało ją jako istotne. Dla porównania w grupie wiekowej 30-39 lat oraz 70 plus uznała tak niemal co czwarta osoba. Przy okazji warto zauważyć, że to temat istotny dla rodzin z trójką i więcej dzieci (73 proc.).
Dla najmłodszych na pierwszym miejscu z ogółu zagadnień znajduje się kwestia skutecznego ścigania i karania gwałtu - 90 proc. (dla reszty grup wiekowych - średnia to 45 proc.).
Co z liberalizacją aborcji? Jest kluczowa dla osób w wieku 18-39 lat, ale i dla najstarszych ankietowanych (36 proc.).
Także w podejściu do ścigania przemocy domowej rysują się różnice zwłaszcza ze względu na wiek. To ważna kwestia dla 50- i 60-latków, z których ponad 70 proc. wskazuje ją jako priorytet. 18-29-latkowie uplasowali tę odpowiedź na trzecim miejscu w ogólnej hierarchii ważności.
Wyniki naszego sondażu pokazały, że zrównanie wieku emerytalnego jest tematem marginalnym. Jako najistotniejszą kwestię wskazało ją tylko 8,8 proc. pytanych. Patrząc przez pryzmat wieku, zdecydowanie częściej były to osoby w wieku 30-39 lat.
Zapytaliśmy także o feminatywy, czyli żeńskie końcówki m.in. w nazwach funkcji. Ta kwestia znalazła się na ostatnim miejscu. Wskazało ją niecałe 3 proc.
Zapytaliśmy też, czy karać pracodawców, którzy dyskryminują płacowo kobiety? Prawie 73 proc. ankietowanych jest na tak; na nie - niespełna 20 proc. Nie ma tu różnic ze względu na poglądy polityczne, płeć. Najbardziej radykalni są młodzi. ©℗