3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2050 r. prawie 2,5 mld ludzi na całym świecie będzie miało pewien stopień ubytku słuchu – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

"Nasza zdolność słyszenia jest cenna. Nieleczony ubytek słuchu może mieć niszczący wpływ na zdolność ludzi do komunikacji, nauki i zarabiania na życie. Może również wpływać na zdrowie psychiczne i ich zdolność do podtrzymywania relacji" – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W raporcie opublikowanym przed Światowym Dniem Słuchu podkreślono potrzebę szybkiego zwiększenia wysiłków na rzecz zapobiegania utracie słuchu i przeciwdziałania jej poprzez inwestowanie i rozszerzanie dostępu do usług w zakresie protetyki słuchu.

"Raport nakreśla skalę problemu, ale także oferuje rozwiązania w postaci interwencji opartych na dowodach, do których zachęcamy wszystkie kraje, aby włączyły je do swoich systemów opieki zdrowotnej" – podaje WHO.

Dzięki profilaktyce można utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty.

Więcej informacji pod adresem: https://www.who.int/news/item/02-03-2021-who-1-in-4-people-projected-to-have-hearing-problems-by-2050. (PAP)

autor: Katarzyna Herbut

kh/ joz/