Naczelna Izba Lekarska wystąpiła do Komisji Europejskiej z pytaniem, czy kształcenie lekarzy w państwowych uczelniach zawodowych jest zgodne z prawem UE. W jej ocenie uprawnione do tego są tylko uniwersytety.
Samorząd zawodowy lekarzy sprzeciwia się powstawaniu nowych kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Wskazuje, że nie mają one m.in. odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, brakuje też przygotowanego systemu odbywania rezydentur.
– Artykuł 24 dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (2005/36/WE) określający minimalne wymogi kształcenia lekarzy stanowi, że kształcenie lekarskie na podstawowym poziomie obejmuje co najmniej pięcioletni okres studiów, obejmujący minimum 5,5 tys. godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego prowadzonego na uniwersytecie lub pod jego nadzorem – czytamy w piśmie NIL. Zdaniem samorządu lekarzy państwowe uczelnie zawodowe nie spełniają tego wymogu.
Pozostało
85%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama