statystyki

Lekarz na rauszu nie może badać pacjenta

autor: Adam Sroga02.04.2015, 08:31; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:20
Przypadki dyżurowania przez nietrzeźwych lekarzy zdarzają się, o czym donoszą też media

Przypadki dyżurowania przez nietrzeźwych lekarzy zdarzają się, o czym donoszą też mediaźródło: ShutterStock

Pani Krystyna zgłosiła się z chorym dzieckiem do szpitala na nocny dyżur. Nie skorzystała jednak z pomocy. – Moim zdaniem lekarz, który nas przyjął, był pod wpływem alkoholu. Jednak byłam zupełnie zaskoczona taką sytuacją i pośpiesznie opuściłam wraz z córką gabinet. Zastanawiam się jednak, czy słusznie zrobiłam. Może należało działać – pisze czytelniczka

Przypadki dyżurowania przez nietrzeźwych lekarzy zdarzają się, o czym donoszą też media. Pamiętajmy, że tacy lekarze narażają nie tylko swoją karierę, ale także nasze zdrowie. I działajmy. Doświadczenie życiowe pomaga rozpoznać oznaki nietrzeźwości, to m.in. odbiegające od normy zachowanie, bełkotanie, chwiejny krok, zapach alkoholu. Zaobserwowanie tych symptomów powinno się spotkać z reakcją pacjenta. Przede wszystkim należy zrobić to, co w takiej sytuacji wydaje się najbardziej logiczne – zawiadomić policję. Badanie trzeźwości przez funkcjonariuszy powinno rozwiać wątpliwości.

Zdarzają się przypadki – jak choćby niedawno w szpitalu w Limanowej – ucieczki lekarza z miejsca pracy. Czy możemy go zatrzymać? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Każdy ma prawo ująć osobę popełniającą przestępstwo (wykroczenia też) lub podjąć za nią pościg, jeśli zachodzi obawa, że się ukryje albo nie będzie możliwe ustalenie jej tożsamości. To zatrzymanie obywatelskie może wiązać się z zastosowaniem przemocy, a nawet z krótkotrwałym pozbawieniem wolności. Osobę ujętą należy oczywiście niezwłocznie przekazać w ręce policji. Zatrzymanie obywatelskie stosujmy jednak w ostateczności, bo jeśli okaże się bezprawne, pociągnie za sobą odpowiedzialność karną (przestępstwo pozbawienia wolności) oraz cywilną.

Lekarz pracujący w stanie nietrzeźwości narusza też jedno z podstawowych praw pacjenta – prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością. To z kolei wiąże się z możliwością dochodzenia odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w postępowaniu cywilnym. O wszelkich naruszeniach praw pacjentów można zawiadomić rzecznika praw pacjenta oraz działających przy każdej okręgowej izbie lekarskiej rzeczników odpowiedzialności zawodowej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane