Dlaczego Ministerstwo zdecydowało się na realizację projektu „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia” wspólnie z Norweskim Centrum Badań nad e-Zdrowiem?
ikona lupy />
fot. materiały prasowe
Projekt ten jest elementem większego przedsięwzięcia. Warto w kilku słowach wyjaśnić dlaczego i dzięki komu może być realizowany.
Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznają państwom Europy Środkowej, Południowej oraz krajom bałtyckim, które stały się członkami europejskiej wspólnoty oraz przystąpiły do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, bezzwrotną pomoc w formie Funduszy Norweskich i EOG. W zamian za udzielone wsparcie Norwegia, Islandia i Lichtenstein, choć nie są członkami Unii Europejskiej, mają dostęp do jej wewnętrznego rynku.
Co ważne, Polska jest największym beneficjentem tych środków. Dotychczas w dwóch edycjach programów zrealizowała setki projektów za ponad miliard euro. Fundusze Norweskie są przeznaczane m.in. na rozwój edukacji, kultury, przedsiębiorczości oraz systemu ochrony zdrowia.
W najnowszej - trzeciej już odsłonie Funduszy Norweskich w Polsce otrzymamy 20 mln euro na realizację przez Ministerstwo Zdrowia Programu „Zdrowie”. Cały budżet programu wynosi ponad 23,5 mln euro. Pozostała kwota to dofinansowanie z budżetu państwa.
Mechanizm działania Funduszy Norweskich zakłada nie tylko przekazanie wsparcia finansowego, ale także nawiązanie bliskich relacji między darczyńcami a beneficjentami i współpracę naukową oraz organizacyjną. Projekt „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia” realizujemy wspólnie z naszym zagranicznym partnerem, czyli Norweskim Centrum Badań nad e-Zdrowiem zlokalizowanym w miejscowości Tromsø. Utworzyliśmy międzynarodowe zespoły ekspertów, które dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych norweskich partnerów przygotowały konkretne rozwiązania z zakresu telemedycyny. Rozwiązania te będą testowane w projektach pilotażowych realizowanych przez szpitale ponadregionalne i instytuty, które zostały wybrane w drodze konkursu, organizowanego przez Ministerstwo.
Taki rodzaj partnerstwa pomaga sprawniej i szybciej zrealizować zaplanowane cele?
Oczywiście. Punkt widzenia naszych norweskich partnerów i ich duże zaangażowanie w realizację tego projektu są dla nas istotne. W trosce o zdrowie swoich obywateli Norwegia systematycznie poszerza pakiet zdalnych usług medycznych, z których można skorzystać bez wychodzenia z domu. Polska także ma spore osiągniecia w tej dziedzinie: korzystamy już z takich rozwiązań cyfrowych jak e-rejestracja, e-skierowanie, elektroniczna dokumentacja medyczna czy e-recepty. Teraz wspólnie pracujemy nad tym, by oferta telemedyczna była bogatsza i dostępna dla wszystkich pacjentów.
Które grupy pacjentów będą mogły korzystać z rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia stworzonych wspólnie z ekspertami z Norwegii?
Celem projektu jest przede wszystkim znaczne zmniejszenie nierówności w dostępie do usług medycznych. Według ekspertów uczestniczących w tym przedsięwzięciu, nowoczesne cyfrowe rozwiązania powinny być wprowadzone w takich dziedzinach medycyny jak: kardiologia, geriatria, położnictwo, psychiatria, opieka paliatywna, diabetologia czy wsparcie pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Dodatkowo środki z Funduszy Norweskich zostały też przeznaczone na projekty edukacyjne promujące zdrowy styl życia dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem opieki psychiatrycznej.
Czy Fundusze Norweskie wspomagają działania finansowane z budżetu państwa? Czy są przeznaczane na wprowadzanie innowacji w ramach reformy systemu ochrony zdrowia?
Problemy, z którymi w ostatnich latach musieliśmy się mierzyć jak pandemia Covid-19, potwierdziły, że trzeba ciągle wzmacniać publiczny system ochrony zdrowia i jednocześnie oferować Polakom jak najlepszą opiekę medyczną. Dlatego postawiliśmy na rozwiązania z zakresu telemedycyny i e-zdrowia, które pozwalają sprostać wyzwaniom naszych czasów. Merytoryczne i finansowe wsparcie, które otrzymujemy jako beneficjent Funduszy Norweskich, sprawia, że pacjenci w Polsce będą mogli szybciej skorzystać z efektów programów, które teraz wdrażamy.
Przykładowo zespoły polsko-norweskich ekspertów przygotowały modele telemedyczne: telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca, opieka nad osobami z chorobami geriatrycznymi czy wykorzystanie wideokonsultacji w diagnostyce i leczeniu depresji.
Działania finansowane z Funduszy Norweskich stanowią wsparcie i uzupełnienie działań realizowanych z budżetu państwa w obszarze innowacji oraz telemedycyny i e-zdrowia. Wprowadzenie tych innowacji będzie istotnym wsparciem personelu medycznego w zapewnieniu lepszej jakości opieki nad pacjentem i zwiększy efektywność oferowanych usług medycznych. Fundusze Norweskie umożliwiają nam wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w tym obszarze.
Jakich efektów możemy się spodziewać po zakończeniu projektu? Co wprowadzane zmiany oznaczają dla pacjentów?
Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie społecznych nierówności w dostępie do opieki medycznej dla mieszkańców naszego kraju. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu telemedycyny będzie w praktyce oznaczać krótszy czas oczekiwania na uzyskanie specjalistycznej pomocy, poprawę jakości usług medycznych i zapewnienie ciągłości opieki. Oczekujemy, że wpłynie na efektywność oferowanych usług medycznych, zarówno z zakresu diagnostyki, leczenia, jak i profilaktyki. Projekt przewiduje również organizowanie szkoleń i praktycznych warsztatów, w trakcie których lekarze poznają procedury telemedyczne i dowiedzą się, jak je stosować. Natomiast pacjenci będą mogli poznać zalety elektronicznych usług medycznych dzięki webinarom oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Projekt „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia”

jest sfinansowany ze środków Funduszy Norweskich i budżetu państwa

ikona lupy />
fot. materiały prasowe