Rząd planuje przedłużenie programu „Profilaktyka 40 plus” do końca tego roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, który właśnie został skierowany do konsultacji społecznych.

Przypomnijmy, program rozpoczął się 1 lipca 2021 r. W jego ramach pacjent może wykonać m.in. badania krwi (morfologię, cholesterol, glukozę), badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, a w przypadku mężczyzn – antygen swoisty dla stercza (PSA). Podstawą wzięcia udziału w pilotażu jest wypełnienie ankiety zdrowotnej w Internetowym Koncie Pacjenta, na specjalnej infolinii, a od lutego bieżącego roku również bezpośrednio w podmiocie realizującym program.
Program był już raz przedłużany – pierwotnie zakładano, że zakończy się 31 grudnia 2021 r., ale prolongowano go do 30 czerwca 2022 r. Teraz projekt rozporządzenia wydłuża go o kolejne pół roku – do 31 grudnia 2022 r. Za taką decyzją resortu stoi to, że akces do programu zgłosiło zaledwie 1,1 mln uprawnionych (tyle osób wypełniło ankiety zdrowotne), a do tego tylko 600 tys. z nich wykonało badania. Dlatego od 1 lipca MZ planuje wprowadzenie finansowego premiowania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które pomogą w wypełnianiu przez pacjentów ankiet zdrowotnych i kierowaniu na badania.
– Wypracowujemy finalną formułę tej premii. Chcemy dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, ale też docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 plus” – podkreśla Filip Nowak, prezes NFZ.
Zachętą dla pacjentów ma być loteria, która ma ruszyć po wakacjach. Wśród uczestników pilotażu resort zdrowia zamierza rozlosować m.in. karty z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju (lada dzień ma ruszyć postępowanie, które ma wyłonić operatora programu nagród).
Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji społecznych