Komisja Europejska i firma Moderna osiągnęły porozumienie w sprawie dostosowania dostaw szczepionek COVID-19 do potrzeb państw członkowskich, poinformowała Komisja. Na podstawie tej umowy spółka przesunie dostawy części szczepionek, pierwotnie planowane na II kw. 2022 r. na rok 2023.

Ponadto, jeśli szczepionka dostosowana do nowych wariantów koronawirusa otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w UE, część dawek zaplanowanych na kwiecień, maj i czerwiec może być dostarczona jako szczepionki przypominające dostosowane do obecnych wariantów COVID-19 od września i w miesiącach jesienno-zimowych 2022 r.

"Umowa z producentami szczepionek ma na celu optymalizację uzgodnień w zakresie dostaw i dostosowanie ich do obecnego poziomu popytu w naszych państwach członkowskich. Z dużym zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze porozumienie w sprawie bardziej elastycznych ustaleń dotyczących dostawy szczepionki Moderna, aby odpowiedzieć na potrzeby naszych państw członkowskich" - powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, cytowana w komunikacie.

Komisja zamierza sfinalizować kolejne takie umowy w najbliższej przyszłości, podano także.

Przed miesiącem minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że polski rząd jest na etapie wypowiedzenia kontraktu z firmą Pfizer na dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Informował, że planowane były także rozmowy z drugim z producentów - firmą Moderna w sprawie odstąpienia od umowy na dostawy szczepionek. Strona polska powoływała się na klauzulę w umowie, dotyczącą działania tzw. siły wyższej (chodzi o napływ uchodźców z Ukrainy).

(ISBnews)