statystyki

Elektroniczne konto w ZUS to udogodnienie dla klientów

autor: Michał Kuc18.12.2014, 20:00
Największe możliwości daje założenie profilu na stronie internetowej ZUS.

Największe możliwości daje założenie profilu na stronie internetowej ZUS.źródło: ShutterStock

Znajomi mówią, że warto założyć profil na stronie internetowej ZUS. Podobno mogę wówczas sprawdzić moje składki, nie wychodząc z domu, a nawet załatwiać niektóre sprawy. Słyszałem jednak, że do rejestracji jest niezbędny bezpieczny podpis elektroniczny, którym nie dysponuję. Czy warto zatem zakładać taki profil – pyta pan Jan.

Od kilku lat istnieje możliwość kontaktu z ZUS bez konieczności udawania się do oddziału i czekania w kolejce. Platforma Usług Elektronicznych (PUE) umożliwia nie tylko uzyskanie informacji o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach, ale również złożenie i odebranie niezbędnych dokumentów. PUE składa się z trzech elementów: portalu internetowego, centrum obsługi telefonicznej oraz systemu kierowania ruchem klientów, dzięki któremu trafiają oni do stanowiska obsługującego dany rodzaj spraw.

Największe możliwości daje założenie profilu na stronie internetowej ZUS. Proces składa się z dwóch etapów: rejestracji profilu oraz jego uwierzytelnienia. Po zaakceptowaniu zasad korzystania i udostępniania profilu i wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, należy przystąpić do rejestracji. Można to zrobić na trzy sposoby: przy użyciu indywidualnego hasła, za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Większość z nas nie dysponuje jednak podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy takiego certyfikatu (do kupienia w pięciu firmach wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki m.in. w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) ani kontem e-PUAP, dlatego najwygodniejsze będzie pierwsze rozwiązanie.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Andrzej(2014-12-19 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Pożyteczne jest e-konto w ZUS, jednak nie można wszystkich spraw załatwić, bo nie ma potrzebnych formularzy. Niestety osobista wizyta jest konieczna. Nie można przez Internet załatwić spraw w Urzędzie Skarbowym, Urzędzie miasta, nie wspomnę o NFZ. Po to została ta platforma utworzona i już tyle czasu działa, że czas najwyższy, by umożliwić maksymalną ilość usług.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane