Choć od kwietnia placówki medyczne nie dostają już specjalnego dodatku na zakup środków ochrony osobistej, to resort zdrowia chce wiedzieć, jaki jest ich stan zaopatrzenia w maski, kombinezony itp.

Konieczność przekazywania sprawozdań na ten temat przewiduje projektowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia (SEZOZ) oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji.
Obecnie należy przekazywać do SEZOZ informacje o środkach ochrony osobistej nabytych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W projekcie przyjęto natomiast rozwiązanie, zgodnie z którym trzeba będzie informować o liczbie sztuk środków ochrony osobistej danego rodzaju posiadanych w dniu złożenia raportu oraz liczbie sztuk zużytych od złożenia ostatniego raportu. Nowelizowane rozporządzenie nie zmienia terminów raportowania, tym samym szpitale liczące co najmniej 200 łóżek będą obowiązane przekazywać dane do SEZOZ co miesiąc, do siódmego dnia każdego miesiąca, a pozostałe podmioty obowiązek ten będą wykonywać raz w roku, w terminie do 31 stycznia (w odniesieniu do praktyk zawodowych) oraz do 15 stycznia (dla pozostałych). Zatem co do zasady składany przez nich raport obejmować będzie informacje dotyczące ostatniego roku, jednak pierwszy dotyczył będzie środków zużytych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Ma to umożliwić monitorowanie stanów magazynowych oraz wielkość zużycia środków ochrony osobistej, co pozwoli na właściwe zarządzanie nimi, np. przez tworzenie rezerw.
Raporty mają dotyczyć: kombinezonów, półmasek filtrujących o klasie ochrony FFP2 i FFP3 lub równoważnej, masek medycznych, rękawic ochronnych oraz osłon nóg, przyłbic, gogli lub okularów, a także fartuchów ochronnych.
Jednocześnie, ze względu na spadającą liczbę zakażeń, minister zdrowia zdecydował o zaprzestaniu wypłacania specjalnego dodatku dla placówek medycznych na zabezpieczenie pacjentów i personelu przed COVID-19 (dodatek 3 proc. do każdej faktury). Obowiązywał on do końca marca. Na jego wypłaty NFZ przeznaczył łącznie ponad 3,5 mld z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Decyzji tej sprzeciwiają się m.in. szefowie lecznic – jest ich zdaniem niezrozumiała, skoro utrzymany został obowiązek stosowania środków ochrony osobistej w placówkach medycznych. Pismo do ministra w tej sprawie wystosowali wczoraj Pracodawcy RP. Co prawda do szpitali ma trafić od maja dodatkowe 2 mld zł, m.in. na złagodzenie skutków inflacji (co według NFZ przełoży się na wzrost kontraktów o 4,5 proc.), nie zrekompensuje więc wszystkim podmiotom zlikwidowanego dodatku. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji