Stosowanie środków dezynfekujących przez kobiety w ciąży może być czynnikiem ryzyka astmy i alergicznych stanów zapalnych skóry (egzemy) u ich dzieci - wynika z badania populacyjnego, opublikowanego online przez pismo „Occupational & Environmental Medicine“.

Aby zapobiegać zakażeniom, w szpitalach i innych placówkach medycznych stosuje się środki dezynfekujące. Pandemia COVID-19 jeszcze zwiększyła ich zużycie, także w ogólnej populacji.

Już wcześniejsze prace dowiodły związku pomiędzy narażeniem na środki dezynfekujące w miejscu pracy a astmą i zapaleniem skóry u mających kontakt z tymi chemikaliami osób. Niewiele jednak było badań dotyczących wpływu stosowania środków dezynfekujących w czasie ciąży i późniejszego rozwoju alergii u dzieci.

Autorzy nowego badania z University of Yamanashi (Japonia) wykorzystali dane dotyczące 78 915 par matka-dziecko, które wzięły udział w Japan Environment and Children’s Study, aby sprawdzić, czy narażenie matek na środki dezynfekujące w miejscu pracy wiązało się ze zwiększonym ryzykiem rozpoznania chorób alergicznych u ich dzieci w wieku 3 lat.

Jak wynika z badania, ryzyko zachorowania na astmę lub egzemę u dzieci było znacznie wyższe, jeśli ich matki stosowały środki dezynfekujące od jednego do sześciu razy w tygodniu, w porównaniu z ryzykiem dotyczącym dzieci matek, które nigdy nie stosowały środków dezynfekujących.

U dzieci matek codziennie narażonych na działanie środków dezynfekujących ryzyko rozpoznania astmy było większe o 26 proc. i 29 proc. w przypadku egzemy, niż gdy chodziło o dzieci matek, które nie miały kontaktu ze środkami dezynfekującymi. Nie było natomiast znaczących powiązań między stosowaniem środków dezynfekujących a alergiami pokarmowymi.

Ponieważ było to badanie obserwacyjne, nie pozwoliło ustalić przyczyny chorób alergicznych. Naukowcy zauważyli również pewne ograniczenia, w tym fakt, że informacje o stosowaniu środków dezynfekujących oraz diagnozy chorób alergicznych u dzieci były zgłaszane samodzielnie przez matki.

Autorzy konkludują: „Nasze odkrycia wskazują, że narażenie (na środki dezynfekujące) w czasie ciąży ma wpływ na alergie u potomstwa (...). Biorąc pod uwagę obecne zwiększone stosowanie środków dezynfekujących w celu zapobiegania nowym infekcjom koronawirusem, ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego ma rozważenie, czy prenatalne narażenie na środki dezynfekujące stanowi ryzyko rozwoju chorób alergicznych”.

Autorzy zasugerowali kilka mechanizmów, które mogłyby wyjaśnić zwiększone ryzyko wystąpienia chorób alergicznych u dzieci po ekspozycji matek na środki dezynfekujące w czasie ciąży. Środki dezynfekujące wpływają na mikroflorę jelitową i skórną matki, a następnie dziecka. Ekspozycja na niektóre związki chemiczne podczas ciąży może wpływać na odpowiedź immunologiczną płodu. W grę wchodzi także narażenie poporodowe (dzieci wdychały opary lub dotykały śladów środka dezynfekującego na skórze ich matek) a także to, że matki, które często stosują środki dezynfekujące, prawdopodobnie mają większą wiedzę medyczną i lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki