Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na konferencji prasowej mówili o zmianach w walce z pandemią. Sprawdź, co się zmieni.

„Wyraźnie widzimy, że apogeum piątej fali jest już za nami” – powiedział minister Niedzielski. Dodał, że mamy do czynienia z początkiem końca pandemii.

Mam nadzieję, że w marcu będą odważne decyzje o zniesieniu restrykcji

- powiedział Adam Niedzielski.

Kwarantanna, izolacja, edukacja w dobie pandemii

  • 7-dniowa kwarantanna dla wszystkich od 15.02.
  • Kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny od 15.02.
  • likwidacja kwarantanny z kontaktu od 11.02.
  • 7-dniowa kwarantanna przyjazdowa (wyłącznie dla osób bez UCC) od 11.02.
  • reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych bez zmian
  • 21 lutego koniec nauki zdalnej 

„Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy” – powiedział minister Czarnek.

"Nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego" - dodał minister edukacji i nauki.

"Od 15 lutego będziemy stosowali siedmiodniową izolację – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 15 lutego będziemy mieli również naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny" – dodał.

Wyjaśnił, że "nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili, w wysokości siedmiu dni".

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji przekazał, że od 11 lutego zniesiona zostanie instytucja kwarantanny przyjazdowej. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni. Wcześniej kwarantanna przyjazdowa obowiązywała, w zależności od państwa przybycia, 7 lub 10 dni

"Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle" – zapewnił. Wyjaśnił, że "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".

Maseczki zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z „Faktem” zapowiedział, że w najbliższych tygodniach będzie rekomendował odejście od obowiązujących w Polsce restrykcji.

Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie limitów i obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, szef MZ dodał, że będzie zalecał, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. "Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny" – powiedział Niedzielski.