"Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) uznał, że u osób w wieku 18 lat i starszych można rozważyć podanie dawki przypominającej szczepionki COVID-19 Spikevax (firmy Moderna). Wynika to z danych pokazujących, że trzecia dawka Spikevax podana 6 do 8 miesięcy po drugiej dawce doprowadziła do wzrostu poziomu przeciwciał u osób dorosłych, u których poziom ten ulegał zmniejszeniu" - czytamy w komunikacie.

Dawka przypominająca składa się z połowy dawki stosowanej w szczepieniu podstawowym.

Aktualne dane wskazują, że schemat działań niepożądanych po podaniu dawki przypominającej jest podobny do tego, który występuje po drugiej dawce. Ryzyko stanów zapalnych serca lub innych bardzo rzadkich skutków ubocznych po podaniu dawki przypominającej jest dokładnie monitorowane, podano także.

Reklama

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, EMA zapowiedziała dalszą analizę wszystkich danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Spikevax.

Zaznaczono, że na szczeblu krajowym organy zdrowia publicznego mogą wydawać oficjalne zalecenia dotyczące stosowania dawek przypominających, biorąc pod uwagę lokalną sytuację epidemiologiczną, a także pojawiające się dane dotyczące skuteczności i ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa dawki przypominającej.

Na początku tego miesiąca CHMP zatwierdził możliwość podawania dawki przypominającej szczepionki Comirnaty (firmy BioNTech/Pfizer) co najmniej 6 miesięcy po podaniu drugiej dawki u osób w wieku 18 lat i starszych. Ponadto zalecił podanie dodatkowej dawki leku Comirnaty i Spikevax osobom z poważnie osłabionym układem odpornościowym, co najmniej 28 dni po drugiej dawce.