Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca dyrektorów szkół, aby wspólnie z dentystami ustalili sposób funkcjonowania w wakacje gabinetów stomatologicznych w szkołach i poinformowali o tym rodziców. Wskazuje, że w czasie nauki zdalnej dzieci nie mogły korzystać z opieki stomatologicznej.
Resort edukacji i nauki wskazuje, że wczesna identyfikacja próchnicy u dzieci i młodzieży wpływa na zdrowie całego organizmu. "Dlatego też widząc potrzebę poprawy stanu zdrowia oraz ugruntowania wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, przypominamy o możliwości skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, które są finansowane ze środków publicznych" - czytamy w komunikacie MEiN.
Wskazano w nim, że podczas wakacji dzieci mogą korzystać z gabinetów dentystycznych znajdujących się na terenie szkoły. "To dobry czas, aby nadrobić zaległości w opiece stomatologicznej, jakie pojawiły się w związku z zawieszeniem stacjonarnej pracy szkół i placówek oraz ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych" - zaznaczono.
Według resortu edukacji i nauki funkcjonowanie gabinetów dentystycznych w okresie wakacyjnym pozwoli także niektórym lekarzom dentystom na wypełnienie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich wcześniejsza realizacja była bowiem utrudniona ze względu na ograniczenia czasu epidemii.
MEiN zachęca dyrektorów szkół, aby przeprowadzili w swoich szkołach działania organizacyjno-informacyjne związane z możliwością korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji. Proponuje, aby obejmowały one: stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole w czasie przerwy wakacyjnej, poinformowanie rodziców o możliwości korzystania przez dzieci z opieki stomatologicznej, ustalenie wraz z lekarzem dentystą oraz rodzicami sposobu funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole, który będzie uwzględniał specyfikę czasu wakacji.
Przypomina ponadto, że w okresie wakacyjnym dzieci mogą korzystać z opieki dentystycznej w gabinetach, z którymi organ prowadzący zawarł umowę na świadczenie usług stomatologicznych.
Podkreśla, że udzielanie świadczeń stomatologicznych odbywa się zawsze w obecności i za zgodą rodzica/opiekuna dziecka.