Oddziały wojewódzkie NFZ od wczoraj przyjmują wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień. Aplikację można złożyć elektronicznie. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia.
Zgłaszać mogą się apteki ogólnodostępne, które mają aktywny status w Rejestrze Aptek. Poza tym placówka musi być podłączona do Systemu P1, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, oraz zadeklarować używanie systemów informatycznych do dystrybucji szczepionek i e-rejestracji. Konieczne jest też spełnianie wymagań określonych przez ministra zdrowia w rozporządzeniach, m.in. lokalowych – czyli np. apteka musi dysponować odpowiednim pomieszczeniem i tak zorganizować proces szczepień, żeby nie zakłóciło to jej pracy.
Wnioski przyjmowane są przez elektroniczną skrzynkę ePUAP, będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od wysłania aplikacji do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni.
Apteki, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną wpisane do specjalnego wykazu prowadzonego przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ. Umożliwi to rozliczenie szczepień z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Za każde szczepienie apteka otrzyma 61,24 zł (sposób rozliczenia szczepień i wysokość stawek reguluje zarządzenie prezesa NFZ z 5 marca 2021 r., nr 42/2021/DSOZ ze zm.). Dla pacjentów jest ono oczywiście bezpłatne.
Na szczepienie w aptece będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w aptecznym punkcie szczepień. Tak jak w pozostałych przypadkach, konieczne jest e-skierowanie. Kwalifikować i podawać szczepionkę będzie farmaceuta z niezbędnymi uprawnieniami.
Przypomnijmy, możliwość szczepień w aptekach jest od 29 maja br., wprowadziła ją nowelizacja ustawy covidowej z 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 981).