12 dni po pierwszej dawce szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia - przekazał w piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

"12 dni po przyjęciu pierwszej dawki szczepionek Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia #COVIDー19. Skuteczność szczepionki Pfizer 69 proc. Skuteczność AstraZeneca – 60 proc. Częstość występowania działań niepożądanych mniejsza niż w badaniach" – napisał na Twitterze prezes URPL, załączając link do artykułu na ten temat.

W innym wpisie na TT, Cessak przekazał w piątek, że dorośli w wieku powyżej 70 lat wykazują silną odpowiedź przeciwciał trzy tygodnie po pojedynczej dawce szczepionki Pfizer/BioNtech. "Odpowiedzi przeciwciał po pojedynczej dawce szczepionki były znacząco wyższe u osób wcześniej zakażonych" – dodał.

W Polsce podano dotąd 11 470 800 zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 965 563 osób.