Badania prowadzą specjaliści z University of Oxford, bliższe szczegóły nie są jednak znane. Reuters powołuje się na anonimowe źródło, którym najprawdopodobniej jest badacz tej uczelni, który jednak nie chce ujawniać swego nazwiska do momentu oficjalnego przedstawienia rezultatów badań.

Z przedstawionych danych wynika, że stosowana obecnie szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna wobec wariantu brazylijskiego. Jeśli się to potwierdzi - będzie to oznaczać, że w ochronie przed tym koronawirusem SARS-CoV-2 nie trzeba byłoby wprowadzić szczepionki nowej generacji.

Brazylijski wariant koronawirusa oznaczony symbolem P1, znany też jako 20J/501Y.V3, pochodzi prawdopodobnie z miasta Manaus w Amazonii. Wywołuje zaniepokojenie, gdyż zawiera mutację podobną, co wariant południowoafrykański. A ze wstępnych opublikowanych badań wynika, że ta ostatnia odmiana koronawirusa jest wyraźnie mniej podatna na działania szczepionki AstraZeneca.

Reklama

Przed kilkoma dniami opublikowano badania sugerujące, że szczepionka CoronaVac chińskiej firmy Sinovac Biotech nie jest zbyt skuteczna wobec brazylijski wariantu koronawirusa. Badania przeprowadzono w laboratorium z użyciem osocza osób zaszczepionych, które konfrontowano z tym patogenem (bit.ly/3bX3LBa).

AstraZeneca ani University of Oxford nie komentują na razie najnowszych wyników badań dotyczących produkowanej przez tę firmę szczepionki. Wariant brazylijski na razie rzadko jest wykrywany w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto niedawno sześć przypadków tego zakażenia.