Możliwość zlecania transportu sanitarnego w każdym przypadku, gdy pacjent nie ma możliwości bezpiecznego przemieszczania się, oraz doprecyzowanie obowiązków lekarzy w związku z podejrzeniem zakażenia COVID-19 – to postulaty samorządu lekarskiego w związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Procedowany obecnie projekt nowelizacji tego aktu prawnego ma związek ze zmianą brzmienia przepisu upoważniającego do jego wydania (art. 34 ust. 5 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z art. 15 pkt 1 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19; Dz.U. poz. 2112). Co do zasady projekt powtarza rozwiązania przyjęte w obowiązującym rozporządzeniu, jednak przy okazji konsultacji społecznych Naczelna Rada Lekarska zwróciła uwagę na trudności ze stosowaniem jego niektórych przepisów. – Dlatego też wydając nowy akt prawny, należałoby je zmodyfikować lub doprecyzować – proponuje.
I tak w ocenie samorządu lekarskiego uzupełnienia wymaga przepis określający przypadki, w których lekarz zleca transport sanitarny pacjenta do szpitala albo miejsca izolacji. Powinien on umożliwiać zlecenie transportu nie tylko w przypadku osoby, która nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać lub której stan zdrowia to uzasadnia, ale jednoznacznie wskazywać na taką możliwość zawsze, gdy pacjent złoży oświadczenie o braku możliwości bezpiecznego przemieszczenia się, bez narażenia na zakażenie chorobą zakaźną osób trzecich.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują też – zdaniem NRL – na trudności w sprawnym kontaktowaniu się lekarzy z różnymi instytucjami. Z tej przyczyny sugeruje ona wskazanie w rozporządzeniu formy, w jakiej lekarz powinien dopełnić przewidzianych w tych przepisach obowiązków poinformowania szpitala o skierowaniu do niego pacjenta oraz przekazaniu informacji do właściwego inspektora sanitarnego – tak aby mógł to zrobić szybko i skutecznie.
W opinii samorządu obecne brzmienie przepisów budzi też wątpliwości co do tego, kto w istocie jest odpowiedzialny za przekazanie osobie skierowanej do izolacji w warunkach domowych – nie później niż w siódmej dobie odbywania jej – wiadomości tekstowej o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania tej izolacji. NRL sugeruje przeredagowanie przepisów w taki sposób, aby jednoznacznie wskazać podmiot za to odpowiedzialny oraz doprecyzować, że informacja ta przekazywana jest na numer telefonu podany przez pacjenta do bezpośredniego kontaktu.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia po konsultacjach