Planowe leczenie w Unii wciąż nie dla Polaków. Chociaż od ponad pół roku obowiązuje dyrektywa o opiece transgranicznej, polscy pacjenci na razie nie mogą liczyć na refundację leczenia za granicą. Rząd dopiero w marcu przyjął ustawę dostosowującą polskie prawo do unijnych przepisów. W kwietniu trafiła ona do parlamentu.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział IAR, że dopóki dyrektywa nie wejdzie w życie, NFZ nie ma podstawy prawnej do zwrotu kosztów leczenia.

Neumann przestrzegł przed huraoptymizmem, że dyrektywa transgraniczna rozwiąże problemy zdrowotne w jakimkolwiek kraju. Dodał, że na przykład Niemcy mogą leczyć się w całej Unii, jednak w naszych szpitalach nie widać napływu pacjentów zza zachodniej granicy.

Dyrektywa o opiece transgranicznej obowiązuje od 25 października 2013 roku. Nam umożliwia zwrot kosztów leczenia w krajach Wspólnoty, według stawek obowiązujących w Polsce. W tym roku na ten cel zarezerwowano w budżecie 360 milionów złotych.

Reklama

Resort zdrowia ma nadzieję, że jeszcze przed wakacjami zostanie uchwalona ustawa dostosowująca nasze prawo do unijnych przepisów.