Grafen może pomóc w leczeniu raka ? Pierwsze badania są obiecujące. Trwają badania nad szerokim zastosowaniem grafenu w tym w medycynie. Okazuje się, że grafen ma właściwości antyseptyczne i może być bakteriobójczy.

Natomiast pochodne tego materiału - tlenek grafenu - przechodzi testy w kierunku zwalczania raka mózgu. Badania są prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński - wstępne wyniki badań są obiecujące. Komórki nowotworu (glejaka) umierają i nie pozostawiają wyjątkowo szkodliwych pozostałości.

Zygmunt Łuczyński zaznacza jednak, że na razie są to tylko badania akademickie. Jednak dalsze prace w tym kierunku będą kontynuowane dodaje dyrektor. Teraz grafen będzie modyfikowany (pod względem własności fizycznych i chemicznych), chodzi o stworzenie materiału najbardziej odpowiedniego do badań nad nowotworem - dodaje dyrektor.

Grafen to czysty węgiel o grubości jednego atomu. Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie prowadzą badania nad grafenem od 2006 roku. Uzyskali patent na jego wytwarzanie przy użyciu węglika krzemu.