Szpitale publiczne będą mogły wykonywać świadczenia komercyjne - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się debata o nowym modelu opieki zdrowotnej.

Sławomir Neumann powiedział, że regulacje w tym zakresie będą zapisane w ustawie dotyczącej szpitali klinicznych. Według niego, resort chce precyzyjnie określić, jak można prowadzić działalność komercyjną. Dodał jednak, że trzeba też opisać gwarancje pacjentów opłacanych przez NFZ i zabezpieczyć interesy publicznego płatnika.

Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego podkreśla, że na to czekają szpitale i pacjenci. Według niego, pacjenci będą mogli mieć wykonywane płatne świadczenia w szpitalach publicznych i wiąże się to z większą dostępnością do świadczeń.

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich mówi jednak, że z wypowiedzi ministra wynika, iż świadczeń komercyjnych nie będą mogły oferować placówki, które będą już miały na te usługi kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według niego, resort chce dać sygnał, że mogą być świadczenia komercyjne ale nie wszędzie. Podkreślił, że to zdecydowanie za mało wobec tego, czego oczekują szpitale publiczne.

Według Marka Wójcika, takie ograniczenia nie dotyczą szpitali prywatnych, które mogą leczyć chorych zarówno w ramach ubezpieczenia w NFZ oraz komercyjnie.