"W najbliższym czasie rozpoczniemy wspólne konsultacje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, dotyczące tego, czy nośnik, jakim będzie karta ubezpieczania zdrowotnego, mógłby odegrać rolę elektronicznego dokumentu tożsamości. Pod uwagę będziemy brali doświadczenia innych państw europejskich. Ostateczną decyzję podejmiemy po dokładnej analizie danych" - powiedział PAP Boni.
Szef MAC podkreślił, że elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta. Boni dodał, że będzie ona elementem systemu "Rejestr Usług Medycznych II", dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych.
"System zakłada, że każde świadczenie będzie uwierzytelniane zarówno przez lekarza jak i pacjenta, co pozwoli uzyskać wiarygodne dane. Kartę ubezpieczenia zdrowotnego wszyscy obywatele będą otrzymywali od 2014 r." - powiedział Boni.
Od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESELU będzie możliwa weryfikacja online ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października.
Sejm uchwalił pod koniec lipca nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona. Pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie mógł być PESEL rodziców. Pacjent w rejestracji będzie musiał okazać dokument z numerem PESEL.
Po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada, i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Informacja o braku ubezpieczenia może być przekazana przez NFZ np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent, składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.