Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który prowadzi NFZ.
We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiono sprawozdanie z prac podkomisji, która zajmowała się projektem. Poseł Maciej Orzechowski (PO) zgłosił kilkanaście poprawek, z których najbardziej istotna przewiduje przesunięcie wejścia w życie projektowanej ustawy o trzy miesiące - z 1 października 2012 r. na 1 stycznia 2013 r. Posłowie z komisji zdrowia przyjęli propozycję.
Posłowie Dariusz Piontkowski (PiS) oraz Marek Balt (SLD) zaproponowali usunięcie z projektu zapisów określających koszty stworzenia dodatkowych etatów w NFZ do 2022 r. w związku z realizacją ustawy. Po tym jak poprawki zostały odrzucone w głosowaniu, posłowie zgłosili je jako wnioski mniejszości.
To jeden z priorytetów Tuska
Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Zaznaczył, że jest to jeden z priorytetów. Taką deklarację premier złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dotyczących ubezpieczonych.
Według projektu przygotowanego przez MAC we współpracy z ministerstwem zdrowia, pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA. Wówczas świadczenie zostanie zrealizowane.
Zakłada się, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Proponowane rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).
W przypadku, gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz nienależnej refundacji leku. NFZ będzie miał możliwość odzyskania tych środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej, a nie sądowej. Dotychczas to na świadczeniodawcy ciążył obowiązek egzekwowania od nieuprawnionej osoby kosztów udzielonego mu świadczenia.
Nowe rozwiązania będą bazowały na wymianie informacji pomiędzy NFZ, ZUS i KRUS. W związku z wdrażaniem systemu NFZ poniesie koszty na poziomie 10 mln zł, ZUS i KRUS - po 5 mln zł.