Pracownicy medyczni nie będą poddawani kwarantannie w oczekiwaniu na wynik testu. Jeśli jednak ktoś mieszka z osobą zakażoną, obowiązują go takie zasady jak dotychczas – musi zostać w domu.
Kwarantannę dla personelu medycznego znosi rozporządzenie z 2 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 1931). Apelowali o to m.in. szefowie szpitali, borykający się z brakami kadrowymi.
Reklama
Jak podkreślają jednak Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża, prawniczki współpracujące ze stołeczną izbą lekarską, nowe regulacje przewidują różne postępowanie w różnych przypadkach. I tak – jeśli osoba wykonująca zawód medyczny zostanie skierowana na test, nie musi poddać się kwarantannie. Ale jeśli mieszka z kimś, u kogo stwierdzono wirusa, to kwarantanna ją obowiązuje i co do zasady trwa przez czas trwania jej izolacji plus siedem dni po jej zakończeniu. Jednak jeśli medyk udziela świadczeń chorym na COVID-19, to kwarantanna może zakończyć się wraz z zakończeniem izolacji osoby, z którą mieszka – pod warunkiem że będzie codziennie, przed rozpoczęciem pracy, przez co najmniej siedem dni badany testem antygenowym.
Warto przypomnieć, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych. Chore poddawane są izolacji.