Pracownicy medyczni nie będą poddawani kwarantannie w oczekiwaniu na wynik testu. Jeśli jednak ktoś mieszka z osobą zakażoną, obowiązują go takie zasady jak dotychczas – musi zostać w domu.
Kwarantannę dla personelu medycznego znosi rozporządzenie z 2 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 1931). Apelowali o to m.in. szefowie szpitali, borykający się z brakami kadrowymi.
Reklama
Jak podkreślają jednak Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża, prawniczki współpracujące ze stołeczną izbą lekarską, nowe regulacje przewidują różne postępowanie w różnych przypadkach. I tak – jeśli osoba wykonująca zawód medyczny zostanie skierowana na test, nie musi poddać się kwarantannie. Ale jeśli mieszka z kimś, u kogo stwierdzono wirusa, to kwarantanna ją obowiązuje i co do zasady trwa przez czas trwania jej izolacji plus siedem dni po jej zakończeniu. Jednak jeśli medyk udziela świadczeń chorym na COVID-19, to kwarantanna może zakończyć się wraz z zakończeniem izolacji osoby, z którą mieszka – pod warunkiem że będzie codziennie, przed rozpoczęciem pracy, przez co najmniej siedem dni badany testem antygenowym.
Warto przypomnieć, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych. Chore poddawane są izolacji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Komentarze(0)
Pokaż: