Krzysztof Flaczyński: Elektroniczne skierowania to kolejna e-usługa, która tak jak e-recepty korzystnie wpłynie na system opieki zdrowotnej. Dlatego wszyscy szybko się do nich przekonają.
Media

Wasza sieć wystawia już e-skierowania, mimo że będzie to obowiązkowe dopiero od przyszłego roku.

Robimy to już od roku. Przyznam, że jestem zafascynowany nowymi rozwiązaniami pojawiającymi się w ochronie zdrowia. Dlatego chętnie je wprowadzam, zanim jeszcze staną się obowiązkowe. Uważam, że wpływają bardzo korzystnie nie tylko na pracę placówki medycznej i lekarza, ale i sytuację samego pacjenta, zwiększając jego komfort i wygodę. Każdego dnia osobiście wypisuję po kilka e-skierowań do lekarzy specjalistów, szpitali. Problem jednak w tym, że nie wszystkie placówki korzystają jeszcze z e-skierowań, mimo że zgodnie z niedawnym rozporządzeniem MZ wszystkie powinny przyjmować je do realizacji. Ale to za parę miesięcy się zmieni.

Co wtedy?

Wówczas pacjenci będą mieli okazję przekonać się o faktycznych zaletach e-skierowań. Obecnie to utrudnione, bo ciągle w dużej mierze muszą posługiwać się ich wersją papierową. Zatem na razie nie odczuwają większych zmian. Nie mają szans przekonać się o zaletach nowego rozwiązania.

O jakich zaletach mowa?

Dzięki temu, że wystawiam e-skierowania moi pacjenci nie muszą już dziś przychodzić po nie osobiście. Dla nich to wygoda, ale i oszczędność czasu. Zatem wystarczy, że pacjent wymagający wizyty u specjalisty skontaktuje się ze swoim lekarzem rodzinnym telefonicznie, zgłosi problem i poprosi o wystawienie skierowania. Lekarz po otrzymaniu zlecenia i przejrzeniu kartoteki medycznej pacjenta wystawi je zdalnie, poprzez system informatyczny, na którym pracuje i udostępni je choremu, podając kod. Ten może być udostępniony telefonicznie albo SMS-em, w zależności od tego, jakie możliwości ma pacjent. Najlepiej więc korzystać z Internetowego Konta Pacjenta – wtedy kod można otrzymać właśnie SME-em lub e-mailem.

Co jest ważne, przy okazji e-skierowań znika bariera w postaci niedostępności lekarza w placówce. E-skierowanie można wystawić, nie tylko będąc osobiście w przychodni przez system informatyczny gabinetowy, ale też z poziomu smartfonu czy laptopa. Możliwości wystawienia dokumentu w wersji elektronicznej jest bowiem wiele, np. przez aplikację gabinet.gov.pl. To oznacza możliwość udzielenia pomocy pacjentowi, nawet wówczas gdy lekarz jest poza miejscem pracy. Tym samym rośnie bezpieczeństwo i komfort leczenia pacjenta. Dodatkowo na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl ma on możliwość podglądu wszystkich wystawionych e-skierowań wraz ze statusem ich realizacji.

Zwiększy się wygoda rejestracji wizyt u specjalistów?

Nie tylko dlatego, że łatwiej będzie podczas rejestracji odczytać dokument. Do tej pory zdarzało się, że były wystawiane nieczytelnie, co wydłużało czas ich akceptacji przez inne placówki. Poza tym trzeba było się zarejestrować osobiście lub telefonicznie, co jednak ostatecznie i tak wymagało bezpośredniego kontaktu z placówką celem dostarczenia oryginalnego skierowania. Był na to czas 14 dni od dnia zapisu telefonicznego. W przypadku otrzymania skierowania w postaci elektronicznej, pacjent będzie potrzebował wyłącznie kodu PIN otrzymanego SMS-em, e-mailem lub na wydruku oraz numeru PESEL, które poda przy zdalnym zapisie. To udogodnienie odczują zwłaszcza ci pacjenci, którzy planowali wizytę u specjalisty czy w szpitalu znajdujących się daleko od swojego miejsca zamieszkania czy pobytu.

E-skierowania mogą zmniejszyć kolejki do specjalistów?

Do tej pory chorzy rejestrowali się w kilku poradniach, blokując tym samym do nich dostęp innym. Teraz rejestracja e-skierowania przez jednego lekarza sprawi, że inny nie będzie mógł go przyjąć do realizacji.

Co elektroniczne skierowanie da jeszcze pacjentowi?

Pacjent nie musi się obawiać, że je zgubi i dokument trafi w niepowołane ręce, przez to nie dostanie się na wyczekiwaną wizytę do specjalisty. Pacjent logując się na Internetowe Konto Pacjenta, zawsze ma dostęp do wszystkich danych potrzebnych do zapisania się na świadczenia medyczne. Może też śledzić historię leczenia.

Teraz najważniejsze jest, by lekarze specjaliści tak chętnie korzystali z nowinek technologicznych jak my. Szczególnie że udogodnień z tytułu cyfryzacji jest więcej. Dziś możemy też zlecać zdalnie wymaz covidowy, co w obecnej sytuacji również jest dużym udogodnieniem. Najpierw e-recepta teraz e-skierowanie. Pytanie co dalej. Mam nadzieję, że technologia będzie nam coraz prędzej ułatwiać życie.

Partnerem artykułu jest Centrum e-Zdrowia

PAO