statystyki

Za działalność na boku w trakcie chorobowego dyscyplinarka nie zawsze będzie uzasadniona

autor: Kinga Lalowicz16.07.2020, 09:59; Aktualizacja: 16.07.2020, 09:59
Zwolnienie lekarskie ma służyć szeroko pojętej regeneracji pracownika i doprowadzić do jak najszybszego powrotu do formy.

Zwolnienie lekarskie ma służyć szeroko pojętej regeneracji pracownika i doprowadzić do jak najszybszego powrotu do formy.źródło: ShutterStock

Jesteśmy prywatną firmą medyczną, która zatrudnia lekarzy z różnych specjalności. Jeden z zatrudnionych przez nas specjalistów przez miesiąc miał zwolnienie lekarskie. Dostaliśmy anonim, że w tym czasie przyjmował pacjentów w swoim prywatnym gabinecie. Czy możemy to uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i dyscyplinarnie zwolnić go z pracy?

Zwolnienie lekarskie ma służyć szeroko pojętej regeneracji pracownika i doprowadzić do jak najszybszego powrotu do formy. Zatrudniony powinien więc powstrzymać się od jakichkolwiek prac i zajęć, które mogłyby spowodować wydłużenie okresu nieświadczenia pracy.

Wykorzystanie go zaś niezgodnie z celem jest tożsame z ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeżeli pracownik jest np. zatrudniony u kilku pracodawców i dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, to powinien otrzymać tyle zwolnień lekarskich, ile występuje tytułów do ubezpieczenia chorobowego – biorąc pod uwagę specyficzne warunki pracy w każdym przypadku. Przy czym w przypadku takiej samej pracy u kilku pracodawców zwolnienie lekarskie dotyczące jednego z zatrudniających należałoby co do zasady uznać za zakaz wykonywania danej pracy u wszystkich pracodawców.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane