statystyki

141 szczepionek i 223 leki. Żadna nie daje gwarancji zwycięstwa z COVID-19

autor: Jakub Kapiszewski28.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 28.05.2020, 07:22
Zdrowie, szczepionka

Zdrowie, szczepionkaźródło: ShutterStock

Kiedy powstaną skuteczne preparaty, kto jest na czele peletonu i co udało się naszym naukowcom.

Walki z COVID-19 na razie nie wygrywamy, ale powodów do optymizmu dostarcza bezprecedensowy wysiłek na froncie badawczo-rozwojowym. Kandydatów na szczepionki i leki jest tak wielu, że kalifornijski think tank Instytut Milkena uruchomił nawet na swojej stronie internetowej specjalny licznik. Jego obecne wskazanie to 141 szczepionek oraz 223 leki.

Powodów do pesymizmu – a przynajmniej głębokiej pokory – powinien dostarczać fakt, że wciąż nie udało nam się ujarzmić wielu innych wirusów, np. HIV. W przypadku tego patogenu opracowanie skutecznych leków zajęło wiele lat. I chociaż równie wiele pracy włożono w szczepionkę, to sukces w tej materii ciągle się nam wymyka. Nie dalej jak w lutym fiaskiem zakończyły się największe od lat badania kliniczne jednego z preparatów.

Mimo to jeśli idzie o SARS-CoV-2, to najwięcej dobrych informacji dochodzi właśnie z frontu szczepionkowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik branża biotechnologiczna była w stanie dość szybko opracować i wstępnie sprawdzić potencjalne preparaty. Dzięki temu już teraz trwają lub lada moment zaczną się badania kliniczne 10 z nich (informacja za Światową Organizacją Zdrowia): kilku na Zachodzie i kilku w Chinach.

Najbardziej zaawansowane pod tym względem są prace nad szczepionką opracowaną wspólnie przez amerykańską firmę Moderna oraz Instytut Badań nad Alergią i Chorobami Zakaźnymi (NIAID; jest to podległa amerykańskiemu odpowiednikowi ministerstwa zdrowia agencja badawcza). Niedawno opublikowano niepełne wyniki pierwszej fazy badań klinicznych, podczas której oceniane jest bezpieczeństwo preparatu; zaczyna się również gromadzić informacje co do dawkowania. Ponieważ są zachęcające, firma ruszyła z przygotowaniami do drugiej fazy.

Dobra wiadomość jest taka, że u większości uczestników badania (Moderna nie podała bowiem wyników dla wszystkich) pojawiła się odpowiedź immunologiczna, a więc organizm na szczepionkę zareagował. Przedstawiciele firmy zapewniają, że odpowiedź jest zbliżona do tego, co rejestruje się u osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Natomiast zła wiadomość jest taka, że u czworga zarejestrowano niepożądane efekty uboczne. Jeden z uczestników badania krótko po szczepieniu bardzo osłabł i dostał 40-stopniowej gorączki; nie trwało to jednak dłużej niż dobę.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane